VL γυναικών (20η αγωνιστική): Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Ηλυσιακός Α.Ο. 3-1

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκαν οι Αμαζόνες, οι οποίες επικράτησαν με ανατροπή 3-1 σετ του Ηλυσιακού στη Νέα Ερυθραία.

Η ομάδα των Αμαζόνων με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 24 στο πρωτάθλημα και πλέον γίνεται φαβορί για την είσοδο στα πλέι οφ, καθώς βρίσκεται στο +2 από τη Λαμία έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Ο Ηλυσιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο και ενώ στο τρίτο είχε προηγηθεί με 1-6, οι Αμαζόνες σταδιακά μείωναν την διαφορά στο σκορ και το 10-12 έγινε 15-12, για να λήξει το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ μετά το 13-13 οι Αμαζόνες ξέφυγαν και στο τέλος με σερί 5-0 έκαναν το 25-17 για το 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Χρυσάνθη Χριστοδούλου (Ακραία Αμαζόνων):
«Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Ξεκινήσαμε καλά αλλά ο Ηλυσιακός μας πίεσε και με δικά μας λάθη το χάσαμε. Βρήκαμε ψυχολογία, είχαμε συγκέντρωση στο σερβίς και στο μπλοκ-άμυνα και βρήκαμε τον εαυτό μας και ήρθε η νίκη».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Είχαμε βελτιωμένη απόδοση. Είχαμε μαχητικότητα και μας άξιζε πιστεύω ένα ακόμα σετ. Αν παίξουμε στο κύπελλο όπως παίξαμε σήμερα τότε θα προκριθούμε, όμως δεν θα είναι εύκολο».

Διαιτητές: Νικάκης, Μαύρος, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σταυράτη, Γραμματεία: Κρητικού.