12 Λάβδα Ευανθία Αλλαγή 0 0 0 - 2 0 0 0 0 -

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Θήρας 99 55 178 30,9 % 14 9 14 44 81 54,3 % 21
ΑΟΝ Πανναξιακός 90 35 140 25,0 % 10 8 14 33 83 39,8 % 33
Με τις Κατερίνα Πίλεπιτς και Εύα Μερτέκη να σταματούν στους 22 πόντους και με 800 άτομα στο πλευρό του, ο ΑΟ Θήρας νίκησε στο ντέρμπι Κυκλάδων με 3-1 σετ τον Πανναξιακό και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Volleyleague.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς είναι πλέον στο +2 από τον τρίτο Πανναξιακό, που όμως έχει το πλεονέκτημα στα μεταξύ τους παιχνίδια, σε περίπτωση ισοβαθμίας στο πρωτάθλημα (είχε νικήσει στον πρώτο γύρο με 3-0 σετ). Ο ΑΟ Θήρας πλέον προετοιμάζεται για την αναμέτρηση με το Αϊδίνιο εντός έδρας για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Challenge Cup (6/2, 19.30).

Ο Πανναξιακός και στα 4 σετ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, όμως μόνο στο πρώτο κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 16-6 με τα σερβίς της Εύας Μερτέκη, η Νάξος κατάφερε να μειώσει στους 3 (16-13) με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή. Το σετ τελείωσε λίγο αργότερα με 25-21.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟ Θήρας με τα σερβίς της Μελίνας Εμμανουηλίδου προηγήθηκε με 8-0, ο Πανναξιακός σιγά σιγά μείωνε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 17-17. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε η Εύα Μερτέκη να ηγηθεί της ομάδας της για το τελικό 25-21. Φανέλα βασικής φόρεσε για άλλο ένα παιχνίδι η Παναγιώτα Ξανθοπούλου και ήταν από τις κορυφαίες της ομάδας της, με την Άνα Γκρμπατς να μην είναι ακόμα 100% έτοιμη να αγωνιστεί.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Πολύ δύσκολο παιχνίδι. Για την ποιότητα αυτού του αγώνα. η γνώμη μου είχε ότι έπρεπε να οριστούν καλύτεροι διαιτητές, αν και διεθνείς, γιατί έκαναν πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες. Όσον αφορά το παιχνίδι, αν και ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο σετ μετά χάσαμε τη συγκεντρωσή μας και το χάσαμε. Μετά όπως καταφέραμε να πιέσουμε τη Νάξο και να πάρουμε μία μεγάλη νίκη, που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά για το παιχνίδι με το Αϊδίνιο. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου και ειδικά στην Παναγιώτα Ξανθοπούλου, που είχε όλη την πίεση πάνω της και ανταποκρίθηκε στη... φωτιά».

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Έπαιξε καλύτερα η Σαντορίνη και δίκαια νίκησε. Είχε καλό σερβίς, μας δυσκόλεψε την υποδοχή και κατ'επέκταση την επίθεσή μας. Δυστυχώς σε όλα τα σετ κυνηγούσαμε στο σκορ. Στο πρώτο που γυρίσαμε πίστεψα ότι θα έχουμε καλύτερη τύχη στο ματς, αλλά δυστυχώς η συνέχεια ήταν ίδια. Καταφέρναμε να μειώσουμε σε όλα τα σετ, αλλά δεν καταφέρναμε στο τέλος να πιούμε νερό».

Διαιτητές: Ονόπας, Αντωνόπουλος.

Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.

Τα σετ: 3-1 (24-26, 25-22, 25-21, 25-21)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 8 (4/16 επ., 4 μπλοκ), Πίλεπιτς 22 (19/45 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 22 (12/55 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ. - 21% άριστες), Καλανταρίδου 17 (14/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 39% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 43% υπ. - 25% άριστες), Καλαντάτζε.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 16 (12/42 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 27% άριστες), Κένεντι 9 (7/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βεργίδου 9 (2/7 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Στεντίλ 8 (6/33 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 38% υπ. - 23% άριστες), Λάβδα, Λιάγκη 2 (1/5 επ., 1 άσσος).