2 Μπόκη Νόρα Αλλαγή 2 0 0 - 0 2 0 1 1 100,0 %
12 Σκυθιώτη Αθηνά Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 17 26 65,4 %

Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟΦ Πορφύρας 102 40 162 24,7 % 14 14 10 49 88 55,7 % 38
ΓΣ Ηλιούπολης 107 45 167 26,9 % 8 8 12 45 82 54,9 % 42
Ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια στην φετινή Volleyleague έγινε στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο «Π. Σαλπέας» στον Πειραιά.

Σε παιχνίδι ανατροπών, με πολλά εκατέρωθεν λάθη, η Ηλιούπολη, νίκησε στις λεπτομέρειες 3-2 σετ (25-16, 21-25, 25-22, 20-25, 16-14) τον Πορφύρα που σε δύο σετ δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά που οικοδόμησε.

Στο τρίτο σετ ο Πορφύρας προηγήθηκε 14-6 και το έχασε με 25-22. Στο πέμπτο προηγήθηκε με 10-4 και 14-13 αλλά η Ηλιούπολη πιο ψύχραιμη και έμπειρη, με καλό σέρβις (Τοτσίδου) και άμυνα (Σκυθιώτη)  πήρε το σετ και το ματς. Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν τα ίδια νούμερα σε όλους τους τομείς, εκτός από το σέρβις όπου ο Πορφύρας είχε 6 άσσους παραπάνω (14-8). Εντυπωσιακή η Γεωργία Αργυρίου με 16 πόντους, εκ των οποίων οι 9 με μπλοκ.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν χαμηλό ποσοστό στην επίθεση (25%-27%). Ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Ηλιούπολης με τον Πορφύρα να παίρνει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, παραμένοντας όμως χωρίς νίκη σε 3 ματς.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-21, 22-25, 25-20, 14-16)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 13 (8/43 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς 2 (1/19 επ., 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 20 (14/57 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.) / Μουστάκη (λ, 51% υπ.), Γκούρα , Κωνσταντέλου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Θαλασσινού, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 8 (6/22 επ., 2 άσσοι), Ευθυμιάδη, Κουόλ 1 (μπλοκ)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 20 (19/61 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Λιάγκη 14 (11/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Σαρακατσάνη 3 (2/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Λάβδα 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 15 (6/16 επ., 9 μπλοκ / Σκυθιώτη (λ, 65% υπ.) Μπόκη 2 (2 άσσοι), Καραγιαννίδου 1 (άσσος), Τσαβαλιά.

Είπαν για το ματς...

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε τις κρίσιμες στιγμές των σετ. Ενώ κτίζαμε διαφορές, μας έπνιξε το άγχος και τις χάσαμε. Νομίζω ότι το άγχος θα μας φύγει όταν έρθει η πρώτη νίκη».

Πηνελόπη Μπλάμη (Ηλιούπολη): «Για μας είναι πολύ σημαντικό ότι νικήσαμε παρά το γεγονός ότι η εμφάνισή μας ήταν κακή. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την ψυχή που έδειξαν και κατάφεραν να γυρίσουν το πέμπτο σετ».