11 Γιαννακοπούλου Κατερίνα Αλλαγή 0 0 0 - 0 0 0 1 4 25,0 %
12 Σκυθιώτη Αθηνά Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 12 45 26,7 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΠΣ Αίας 97 56 145 38,6 % 14 12 10 35 73 47,9 % 19
ΓΣ Ηλιούπολης 76 32 122 26,2 % 3 3 14 21 81 25,9 % 27
Με πρώτη σκόρερ την Σάνια Τζούριτς (24π.) και την Χριστίνα Ανδρονικίδου αλάνθαστη όταν η μπάλα «έκαιγε», ο Αίας νίκησε με 3-1 σετ την Ηλιούπολη στον Εύοσμο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη και μάλιστα συνεχόμενη για την ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη που πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος μπροστά στον κόσμο του. Η Ηλιούπολη με την ήττα αυτή μετράει δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Κορυφαία για την ομάδα της Πηνελόπης Μπλάμη η Σία Τοτσίδου με 18 πόντους.

Ο Αίας ήταν καλύτερος από την γραμμή του σερβίς (12-3 οι άσσοι), η Ηλιούπολη καλύτερη στο μπλοκ (10-14) αλλά η διαφορά ήταν στην επίθεση, με τις γηπεδούχες να τελειώνουν το παιχνίδι με 39%, έναντι 26% των αντιπάλων τους.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 26-24, 21-25, 25-13)

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 12 (10/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.), Τζούριτς 24 (19/47 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 3 (3 άσσοι), Κούση 10 (7/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 14 (11/32 επ., 3 μπλοκ, 49% υπ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ.), Μάτιου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βλάχου 2 (2/3 επ.), Αργυρίου 1 (άσσος), Τζιαρλή 1 (μπλοκ),

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (13/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ.), Λιάγκη 15 (12/37 επ., 3 μπλοκ), Σαρακατσάνη 6 (2/19 επ., 4 μπλοκ, 24% υπ.), Λάβδα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 27% υπ.), Χατζηγρηγορίου, Πανταζή, Γιαννακοπούλου (25% υπ.),

Είπαν για το ματς...

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Είναι ακριβώς αυτό που είχα πει και τις προηγούμενες φορές. Είμαστε σε μία σειρά αγώνων που μπορούμε να πάρουμε καθαρά αποτελέσματα. Μπήκαμε σε μια περίοδο που οποία έφυγαν τα δύσκολα παιχνίδια για εμάς και από εδώ και στο εξής ευελπιστούμε μόνο σε νίκες. Είμαστε μία ομάδα που μάχεται και κατά διαστήματα παίζει εξαιρετικά».

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή και στην άμυνα. Ήταν ευκαιρία για εμάς να πάρουμε το παιχνίδι και στα σημεία δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε στα σετ 1-1. Κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε».