5 Νταντούλα Αθηνά Αλλαγή 0 0 0 - 1 0 0 0 0 -

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣΠ Θέτις 95 53 134 39,6 % 14 9 11 38 84 45,2 % 22
ΑΣ Άρης 92 40 133 30,1 % 9 7 10 34 79 43,0 % 35
Με κορυφαία την Κωνσταντίνα Βλαχάκη που σταμάτησε στους 24 πόντους στο πρώτο της παιχνίδι ως βασική στη Θέτιδα, η ομάδα της Βούλας νίκησε τον Άρη με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Στο κατάμεστο κλειστό «Γ. Γεννηματάς», η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έκανε την πρώτη της φετινή ανατροπή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, όμως με την τριάδα Βλαχάκη, Κωνσταντίνου και Γεωργιάδου έφθασε στο δεύτερο φετινό της τρίποντο. Ο Άρης παρόλο που κατέκτησε το πρώτο σετ και έκανε 13 λάθη λιγότερα (35-22) δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και γνώρισε την δεύτερη φετινή του ήττα.

Ο Γιάννης Νικολάκης ξεκίνησε διαγώνια την Κωνσταντίνα Βλαχάκη ωστόσο στα μισά του αγώνα την πέρασε στα άκρα στην θέση της Αμερικανίδας Ριντ, η οποία την εβδομάδα που διανύσαμε είχε ενοχλήσεις στη μέση. Η Βλαχάκη ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη αν και ξεκίνησε διαγώνια το παιχνίδι, ο Γιάννης Νικολάκης την πέρασε ακραία στη θέση της Αμερικανίδας Ριντ που είχε ενοχλήσεις στη μέση και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους. Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 18 με 5 άσσους και η Αναστασία Γεωργιάδου με 12 πόντους ήταν και αυτές διψήφιες για τις νικήτριες. Για τον Άρη, η Τέιλορ Άγκοστ είχε 20 πόντους.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Αντωνόπουλος.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-22, 25-23, 25-22)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (12/31 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 22% άριστες), Γεωργιάδου 12 (9/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριντ 1 (1/16 επ., 50% υπ. - 31% άριστες), Δρακουλίδου 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βλαχάκη 24 (21/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 9% άριστες), Γκουντιμένκο 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 61% υπ. - 44% άριστες), Αποστολάκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Λάβδα.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 21 (21/55 επ., 39% υπ. - 11% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σίμιτς 5 (5/27 επ.,), Χοκαόγλου 5 (4/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 32% άριστες), Τσομπανίδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Πήττα 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νταντούλα, Ανθούλη 5 (3/7 επ., 2 άσσοι).

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Ο Άρης ήταν διαβασμένος και δυνατός. Είχαμε αρκετό στρες στο πρώτο σετ, αλλά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί μίλησε η ελληνική ψυχή. Οι Ελληνίδες μας έκαναν την διαφορά, χωρίς να σημαίνει ότι η Ριντ δεν βοήθησε που είχε πρόβλημα με τη μέση της. Ήταν σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια».

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Στο δεύτερο σετ ήμασταν 22-20 μπροστά, κολλήσαμε σε μία περιστροφή και εκεί γύρισε όλο το παιχνίδι. Θα είχαμε άλλο αποτέλεσμα αν είχαμε κατακτήσει το δεύτερο σετ. Για 1,5 σετ είχαμε συγκέντρωση, υπάρχει πίεση μετά την ήττα από το Μαρκόπουλο. Ειχαμε αρκετά κενά διαστήματα και ξέφευγε η Θέτιδα, η οποία δίκαια νίκησε».