VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Αναλυτικά το σύστημα διεξαγωγής του 51ου πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Α. ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ
Οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής θα αγωνισθούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα βγει μετά από κλήρωση. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με την βαθμολογία (άρθρο 17o) οι ομάδες κατατάσσονται:  Από το Α1-1 έως Α1-14

Β. ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ
Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-8 θα αγωνισθούν σε Play Off με το πιο κάτω σύστημα:  Play Off 1 - 8

Οι ομάδες (θέσεις Α1-1 έως και  Α1-8 της Α’ Φάσης) θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός) ως εξής:

Α1-1 v Α1-8 (α)
Α1-4 v Α1-5 (β)
Α1-3 v Α1-6 (γ)
Α1-2 v Α1-7 (δ)

Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης (δηλαδή Α1-5, Α1-6, Α1-7 και Α1-8).

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden  set-σετ  ισοπαλίας) στους  δεκαπέντε  (15)  πόντους  με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Οι νικητές των αγώνων (α), (β), (γ) και (δ) προκρίνονται στους αγώνες Play Off 1-4.

Οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις από 5 έως και 8 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος.  Play Off 1- 4

Οι νικητές των αγώνων Play Off 1-8 θα αγωνιστούν με το παρακάτω σύστημα μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης):

Ν(α)  v  Ν(β) 1
Ν(γ)  v  Ν(δ)  2

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η Τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων της Α Φάσης.

Οι νικητές των αγώνων Play  Off  1-4 προκρίνονται στους αγώνες  Play  Off  1-2 και οι ηττημένες ομάδες στους αγώνες Play Off 3-4. Play Off 1 – 2: Ν(1) v Ν(2)

Οι  ομάδες  θα  αγωνιστούν  για  τις  θέσεις  1  και  2  του  πρωταθλήματος  μέχρι  να συμπληρωθούν τρεις νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης).

Play Off 3 – 4: Η(1) v Η(2)
Οι  αγώνες  θα  διεξαχθούν  μόνο  στην  περίπτωση  που  η  4η  θέση  δεν  δίνει  δικαίωμα συμμετοχής στα Κύπελλα Ευρώπης 2022-2023.

Στην περίπτωση μη διεξαγωγής Play Off 3-4 οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 3 και 4 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος, ενώ σε περίπτωση διεξαγωγής οι ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους, μέχρι να συμπληρωθούν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α Φάσης).

Play Out 10 - 13
Οι ομάδες (θέσεις Α1-10  έως  και  Α1-13  της Α’ Φάσης) θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης), ως εξής:

Α1-10 v Α1-13 (α)
Α1-11 v Α1-12  (β)

Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η Τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων της Α Φάσης. Οι νικητές των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 10 και 11 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 12 και 13 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος και υποβιβάζονται στην Pre League Γυναικών.

2. Υποβιβασμός στην αμέσως κατώτερη κατηγορία (Pre League Γυναικών), καθώς και Άνοδος στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών

Στην Pre League Γυναικών θα υποβιβαστούν οι ομάδες που θα καταλάβουν:
- την 14η θέση στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος
- την 12η και την 13η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Out.

Στην Α1 Εθνική κατηγορία Γυναικών –  Volley  League  Α1 Γυναικών, θα ανέλθουν οι ομάδες που θα καταλάβουν: - την 1η θέση στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη της Pre League Γυναικών  - τη  2η  θέση  στην  Τελική  Κατάταξη  των  ομάδων  στην  Pre  League  Γυναικών  μετά  τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off