VL γυναικών (9η αγωνιστική): Α.Ο. Λαμίας 2013 - Π.Α.Ο.Κ. 0-3

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που μετά την εντός έδρας ήττα από τη Θέτιδα, νίκησε με 3-0 τη μαχητική Λαμία.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή του επιτυχία (3-0 στην έδρα της Αστερίξ) ο Δικέφαλος πολύ δυνατά στο πρώτο σετ έχοντας από την αρχή σημαντικές διαφορές στο σκορ (3-8, 8-14) με την Λαμία να μειώνει σε 14-18, αλλά να ακολουθεί σερί 1-7 από τις ασπρόμαυρες.

Από το δεύτερο σετ και μετά η Λαμία ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 14-14 (από 10-14) και να μειώσει σε 17-18 (από 14-17) όμως οι φιλοξενούμενες άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (18-21) κι έφτασαν στο 0-2.

Στο τρίτο σετ η Λαμία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και είχαμε απίστευτη μάχη με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 9-7 σε 9-12 αλλά η γηπεδούχος επέστρεψε ισοφαρίζοντας 17-17 και το έκανε ξανά όταν το 19-22 έγινε 22-22. Η Λαμία με άσο έφτασε σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε η Κογιάρ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ με απίθανο πόντο (κακή συνενόηση Λι, Πολυνοπούλου και κακή άμυνα της Λαμίας) όμως έπρεπε να φτασουμε στο 27-27 όπου η Λι έκανε το μπλοκ στην Ρόμπλες και η πετυχημένη κόντρα της Μετρέκη έδωσαν τέλος στον αγώνα.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (ΑΟ Λαμία 2013): «Σε γενικές γραμμές παλέψαμε απέναντι σε μία ανώτερη ομάδα και διαφορετικούς στόχους. Θέλουμε να κρατήσουμε την απόδοση και το πάθος του τρίτου σετ για την δύσκολη συνέχεια και στα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Ευχάριστο και το γεγονός ότι επέστρεψε και η Έλενα Κουντουρά, η οποία την Παρασκευή έκανε την πρώτη της προπόνηση μετά από αρκετό καιρό».

Τάκης Φλώρος (ΠΑΟΚ): «Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς με το πρώτο Ευρωπαϊκό ταξίδι και την επιστροφή μας. Στα δύο πρώτα σετ νομίζω ότι ήμασταν ααρκετά καλοί, αλλά στο τρίτο ο συνδυασμός της ανόδου της Λαμίας της δικής μας κούρασης και χαλάρωσης έφερε αυτό το αμφίρροπο σετ. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή εμφάνιση».

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Σκορδαρά, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.