9 Κελεσίδου Ειρήνη Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 7 16 43,8 %
2 Χίτζιου Μαρία Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 1 2 50,0 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣΠ Κόρινθος 49 25 97 25,8 % 7 8 4 26 72 36,1 % 12
ΑΣ Άρης 76 35 93 37,6 % 3 12 7 21 42 50,0 % 22
Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης στην Κόρινθο. Η ομάδα του Γιάννη Τσαιρέλη επικράτησε 3-0 σετ της τοπικής ομάδας σε ένα ματς που κρίθηκε, κυρίως, στο δεύτερο σετ.

Η Κόρινθος είχε το προβάδισμα σε όλο το σετ, προηγήθηκε 24-21 αλλά ο Άρης αντέδρασε και με σέρβερ την Αλεξάκου (πήρε 2 άσσους σε 5 προσπάθειες), έτρεξε σερί 5-0 και πήρε το σετ. Καθοριστική η λίμπερο Μαρία Χίτζιου με εντυπωσιακές άμυνες στο φινάλε, κρατώντας ζωντανή την ομάδα της.

Στο τρίτο οι «κιτρινόμαυρες» με την ψυχολογία στα ύψη, δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Προηγήθηκαν 12-6 με την Καραφουλίδου να γράφει σε εκείνο το σημείο του αγώνα το δικό της προσωπικό ρεκόρ. Στήθηκε στη γραμμή του σέρβις και με 6 συνολικά άσσους (οι πέντε συνεχόμενοι) τελείωσε με 25-6 το σετ και το ματς με το κοντέρ του Άρη να γράφει το απίστευτο σερί 13-0. Η Κόρινθος αγωνίστηκε και πάλι σε γεμάτο γήπεδο αλλά για μια ακόμη εντός έδρας αγωνιστική δεν μπόρεσε να νικήσει.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 24-26, 6-25)

Οι πόντοι της Κορίνθου προήλθαν από 8 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 12 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 2 (2/12 επ.), Μπούκουρα Μ. 16 (12/32 επ., 4 άσσοι, 38% υπ.), Γέιζελ 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάτακ, Τομαρά, Ροντρίγκεζ 5 (3/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 24% υπ.) / Μαργαρίτη (λ, 46% υπ.), Αλατζάκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.), Βακάλογλου, Ελευθερίου, Χατζησοφρωνίου 1 (άσσος).

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 70% υπ.), Καθάριου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σιμόν 10 (7/23 επ., 3 άσσοι), Καραφουλίδου 10 (2/8 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουντιμά 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 44% υπ.), Χίτζιου (λ, 50% υπ.), Μπάκα, Πήττα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γουγούση, Ζωίδου.

Είπαν μετά το ματς…

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Όλο το παιχνίδι ήταν το δεύτερο σετ. Νομίζω ότι αν μπορούσαμε να πάρουμε αυτό το σετ ίσως να ήταν διαφορετικό το παιχνίδι. Δεν ξέρω αν θα παίρναμε το ματς αλλά είχαμε την ευκαιρία και την χάσαμε. Θέλω να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο υγεία και ραντεβού στα γήπεδα το 2018».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Άρης): «Κλείνουμε με ευχάριστο τρόπο τον πρώτο γύρο, κερδίζοντας σε μία ωραία ατμόσφαιρα κόντρα σε έναν καλό αντίπαλο. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριες που ανέτρέψαν το δεύτερο σετ και κάναμε το 2-0. Εύχομαι σε όλο τον κόσμο καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα και στον δεύτερο γύρο να έχουμε πιο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις».