Πανελλήνιο νεανίδων: Ο ΠΑΟΚ 3-2 την Ελπίδα Αμπελοκήπων (stats-photos)

Πανελλήνια ,

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πολίχνης, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων, χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ, στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων.

Ο Δικέφαλος του Βορρά στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 7-2, στο τέταρτο με 15-8, όμως η ομάδα των Αμπελοκήπων βρήκε τις λύσεις και οδήγησε το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Εκεί, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη προηγήθηκε με 2-7, όμως ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνίστρια την Σταματία Κυπαρίσση σε σερβίς και επίθεση, πήρε το σετ με 16-14 και μαζί την παρθενική του νίκη σε τελική φάση Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων.

Για τις νικήτριες, η Σταματία Κυπαρίσση σταμάτησε στους 30 πόντους, με την συμπαίκτριά της στα άκρα, Μαρία Κλέπκου να προσθέτει άλλους 22.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης (ΑΣ Ελπίς): «Ξεκινήσαμε αρκετά νευρικά στα δύο πρώτα σετ. Ουσιαστικά το πρώτο σετ το δώσαμε με δικά μας λάθη και αργήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι. Αυτό που κρατάω είναι η ανατροπή που κάναμε. Πήραμε έναν πόντο που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια. Όχι μόνο για μετάλλιο αλλά ακόμα για τη πρώτη θέση. Μέχρι την τελευταία ημέρα θα παίζεται η πρώτη θέση».

Γιάννης Χαριτωνίδης (ΠΑΟΚ): «Το χαρακτηριστικό σε αυτές τις ηλικίες είναι ότι δεν υπάρχει μεγάλη διάρκεια στην καλή απόδοση. Είχαμε σκαμπανεβάσματα απέναντι στην Ελπίδα και κρατάμε τα θετικά και τη νίκη που πετύχαμε. Τα χαμένα σετ ενώ ήμασταν μπροστά με διαφορά πρέπει να μας γίνουν μάθημα γιατί δεν θα έχουμε την ευκαιρία να γυρίσουμε τα επόμενα παιχνίδια».

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Αθανασιάδου 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 12 (10/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Σουπιώνη 11 (7/26 επ., 4 άσσοι, 50% υπ.), Ράντοβιτς 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόλτσιου 17 (12/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμουτσή 10 (5/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ευγενίδου (λ, 48% υπ.), Ιασωνίδου (λ), Αμπεριάδου 2 (2/7 επ., 33% υπ.), Λιούτα (0/1 επ.), Τερζόγλου 5 (2/2 επ., 3 άσσοι),Πατίκα.

ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Πιλιτσίδου 10 (6/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λεονταρίδου 11 (7/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 30 (27/63 επ., 3 άσσοι, 32% υπ.), Κλέπκου 22 (21/63 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Τσώνη 2 (0/2 επ., 2 άσσοι) / Σανιώτη (λ, 30% υπ.), Λώλη (λ), Μιχοπούλου 2 (2 άσσοι).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα (ΔΑΚ Πολίχνης)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

ΑΣ Ελπίς - ΠΑΟΚ 2-3 (23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16), Διαιτητές: Σταυριανίδης, Τσιούλα.
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25-19, 25-14, 25-22), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τσιούλα.