Πανελλήνιο εφήβων: Ντέρμπι στη Μίκρα με νικητή τον Παναθηναϊκό (stats)

Πανελλήνια ,

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κατάμεστο κλειστό της Μίκρας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του γηπεδούχου Ηρακλή και έγινε φαβορί για την κατάκτηση του τίτλους στους έφηβους μετά από 37 χρόνια.

Το τριφύλλι, εφόσον νικήσει τον Ολυμπιακό την 3η αγωνιστική (24/3, 13.30) θα κατακτήσει το τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι αντάξιο της φήμης των δύο ομάδων. Από τον Ηρακλή που είναι και ο περσινός πρωταθλητής αλλά και ο πολυνίκης του θεσμού έκανε μεγάλο παιχνίδι ο Δημήτρης Μούχλιας με 46 (!) πόντους και ειδικά στο 2ο σετ έκανε σερί 11-0 με 5 άσσους.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο σκορ και στο τάι μπρέικ να ξεφύγει 8-4. Ο Ηρακλής πίεσε αλλά οι πράσινοι με τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο και Παλαιολόγο να ξεχωρίζουν πήραν τη νίκη με 3-2 που τους ανοίγει τον δρόμο για τον τίτλο.

Δημήτρης Μαρκάκης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Όπως είχα πει, αυτό το παιχνίδι ίσως έκρινε την πρώτη θέση. ήταν δύσκολο παιχνίδι σε ωραία ατμόσφαιρα. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής με τον Μούχλια μας έκανε ένα μεγάλο σερί και χάσαμε το μυαλό μας. Μπήκαμε ξανά στο παιχνίδι και πάλι όμως στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής μπήκε και πάλι στο ματς. Δεν κρίθηκε κάτι σήμερα, πρέπει να παλέψουμε και την Κυριακή για το πρωτάθλημα».

Λάμπης Μπαμπαλιούτας (Ηρακλής Πετ. 2015): «ήταν παιχνίδι με γερά νεύρα. Δύο φορές μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε στα σετ και στο τάι μπρέικ καταφέραμε να μειώσουμε στον πόντο ενώ ήμασταν πίσω με 5. Κάναμε πολύ εύκολα λάθη σε απλά περάσματα του Παναθηναϊκού και ενώ είχαμε πει κάποια πράγματα, κάναμε λάθη που δεν έπρεπε. Αυτά συμβαίνουν όμως και θα περιμένουμε πλέον τι θα συμβεί αύριο για να δούμε που θα τερματίσουμε».

Τα σετ: 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Παλαιολόγος 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.), Ανδρεόπουλος 17 (14/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Ράπτης 28 (23/57 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 30% υπ.), Αυλωνίτη 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σταμπούλογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) /Κουτσομύτης (λ, 29% υπ.), Τάτσης. Σερεμέτης, Λαμπαδάρης, Πολυχρονόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Μπαμπαλιούτας): Μούχλιας 46 (37/71 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 13 (11/20 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ.), Καλαϊτζίδης 3 (3/10 επ., 36% υπ.), Κεσεσίδης 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κονιόρδος 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 4 (4/5 επ.) / Κωστακόγλου (λ, 22% υπ.), Νικολαΐδης (43% υπ.), Καραμάνης.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.