Ο ΠΑΟΚ πρωταθλητής Ελλάδας στις νεάνιδες για πρώτη φορά στην ιστορία του

Πανελλήνια ,

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα νεανίδων για πρώτη φορά στην ιστορία του, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Μαρκόπουλου, την τρίτη και τελευταία ημέρα της τελικής φάσης της διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, με το Μαρκόπουλο να αντιδρά για το 2-1 σετ με 23-25. Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ με κορυφαίες τις Κυπαρίσση, Κλέπκου έφθασε στη κατάκτησή του με 25-23, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς για το παρθενικό πρωτάθλημα του συλλόγου σε επίπεδο νεανίδων.

Το Μαρκόπουλο τερμάτισε στην 3η θέση.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-15, 23-25, 25-23)

ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Τσώνη  4π. (0/1 επ., 4 άσσοι) Πιλιτσίδου 8 (3/10 επ., 5 άσσοι), Κυπαρίσση 22 (22/45 επ., 29% υπ.) Λεονταρίδου 16 (11/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) Ηλιοπούλου 4 (0/2 επ., 4 άσσοι), Κλέπκου 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ.) / Σανιώτη (λ, 42%). Τσιόγκα.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Χατζηγρηγορίου 2 (2/4 επ.), Γεωργατζή (0/1 επ., 22% υπ.), Μποκή 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (2/6 επ., 25% υπ.), Μαρινάκη 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κόττα (λ, 45% υπ.), Λεπενιώτη 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Αναγνώστου 7 (7/18 επ., 41% υπ.) Κωτσαρά 1 (1/1 επ.), Σκουρλή (0/1 επ.).

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. ΠΑΟΚ
2. ΑΣ Ελπίς
3. ΑΟ Μαρκοπούλου
4. ΑΟ Αιγάλεω

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα (ΔΑΚ Πολίχνης)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

ΑΣ Ελπίς - ΠΑΟΚ 2-3 (23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16), Διαιτητές: Σταυριανίδης, Τσιούλα.
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25-19, 25-14, 25-22), Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τσιούλα.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣ Ελπίς 0-3 (12-25, 15-25, 16-25), Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τοσουνίδης.
ΑΟ Αιγάλεω - ΠΑΟΚ 0-3 (23-25, 23-25, 27-29), Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τοσουνίδης.

Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΟ Μαρκοπούλου 3-1 (25-17, 25-15, 23-25, 25-23), Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Παπαδόπουλος Αρ.
ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Αιγάλεω 3-1 (25-23, 17-25, 31-29, 25-15), Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα.

Βαθμολογία

1. ΠΑΟΚ 8β. (9-3)
2. ΑΣ Ελπίς 7β. (8-4)
3. ΑΟ Μαρκοπούλου 3β. (4-6)
4. ΑΟ Αιγάλεω 0β. (1-9)

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ
2019  (Πολίχνη) ΠΑΟΚ
2018  (Αιγάλεω) Α.Σ.Άρης
2017  (Πτολεμαΐδα) Α.Σ.Άρης
2016  (Παλαμάς, Καρδίτσα) Ελπίς Αμπελοκήπων
2015  (Τύρναβος) Ηρακλής Κηφισιάς
2014  (Μαρκόπουλο Αττικής) Ελπίς Αμπελοκήπων
2013  (Αργος) Παναθηναϊκός Α.Ο.
2012  (Μαρκόπουλο Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2011  (Παιανία Αττικής) Ηρακλής Κηφισιάς
2010   (Βασιλικά Θεσ.) Πανελλήνιος Γ.Σ.
2009  (Αργος) Ηρακλής Κηφισιάς
2008  (Αλμυρός) Ηρακλής Γ.Σ.
2007  (Πεύκη Αττικής) Α.Ε.Βύρωνα
2006  (Δράμα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2005  (Βύρωνας, Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2004 (Ασβεστοχώρι Θεσ.) Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 
2003  (Ηλιούπολη Αττικής) Φιλία Ηλιούπολης
2002 (Αμπελόκηποι Θεσ.) Απολλώνιος Κερατσινίου 
2001   (Δραπετσώνα) Αρης Νικαίας
2000  (Βριλήσσια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1999 (Ν. Σμύρνη, Αττικής) Αίας Ευόσμου
1998 (Κυψέλη, Αθήνα) Αίας Ευόσμου
1997 (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Αίας Ευόσμου
1996  (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1995  (Μίκρα Θεσσαλονίκης) Ε.Α.Λάρισας
1994 (Χίος) Φ.Ο.Καμποχώρων
1993 (Καλαμάτα) Ε.Α.Λάρισας
1992 (Καρπενήσι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1991 (Δράμα) Παναθηναϊκός Α.Ο.
1990 (Λουτράκι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1989 (Σιδηρόκαστρο) Αρτεμις Κορυδαλλού
1988 (Πάτρα) Α.Ο.Καβάλας
1987 (Ιωάννινα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1986 (Τρίκαλα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1985 (Ιωάννινα) Φιλαθλητικός
1984 (Χανιά) Φιλαθλητικός

Σχετικά Άρθρα

;