Challenge Cup ανδρών, Παναθηναϊκός-Τερουέλ 3-1: Έβαλε βάσεις πρόκρισης

Cosmos ,

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε τους Ισπανούς και πλέον απέχει 2 σετ από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι πράσινοι στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας προκρίνονται με νίκη ή ακόμη και με ήττα στο τάι μπρέικ, ενώ σε περίπτωση που ηττηθούν με 3-0 ή 3-1 τότε όλα θα κριθούν στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπόρεσε να χτίσει μια καλή διαφορά (13-9), ωστόσο το σερβίς των Ισπανών έκανε τη ζημιά (13-12) για να ακολουθήσει μια τρομερή μάχη πόντο με πόντο. Το άουτ του Ερέου έφερε τον ΠΑΟ με διπλό σετ μπολ, αλλά άουτ του Ανδρεόπουλου και κακή υποδοχή διαμόρφωσαν το 24-24, ενώ στο 26-25 ο Ερέου κόπηκε στο μπλολ αλλά έβγαλε απίθανη άμυνα με το πόδι για να ισοφαρίσουν οι Ισπανοί και στο 29-30 η άουτ επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις τελείωσε το σετ.

Παρά την κακή εξέλιξη ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ όπου και πάλι είχε το προβάδισμα στο σκορ (13-10, 17-15) για να ξεφύγει προς το τέλος με 22-17 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι πράσινοι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση παίζοντας εξαιρετικά πάνω στο φιλέ ξεφεύγοντας γρήγορα με 6-2, 12-4. Η Τερουέλ αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ (14-5, 19-7) και το σετ έκλεισε πολύ εύκολα.

Το τέταρτο σετ θύμισε λίγο το πρώτο με τον ΠΑΟ να μετατρέπει το 2-3 σε 7-4 και να είναι σταθερά μπροστά, αλλά η Τερουέλ ισοφάρισε σε 15-15. Ωστόσο μετά το τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός έτρεξε αμέσως νέο σερί 3-0 (18-15) για να φτάσει στο +6 (22-16) με δύο κόντρες του Βαν Ντεν Ντρις και άσο του Ανδρεόπουλου κλειδώνοντας τη νίκη.