Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων: Ήττα από την Πολωνία, κόντρα στην Σερβία για την 7η θέση

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Η Εθνική εφήβων έκανε την προσπάθειά της απέναντι στην Πολωνία, αλλά ηττήθηκε με 3-0 σετ, στο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 στο Ολυμπιακό Ευρωπαϊκό φεστιβάλ νέων που διεξάγεται στο Μάριμπορ. Κόντρα στην Σερβία το πρωί του Σαββάτου η γαλανόλευκη για να διεκδικήσει την 7η θέση.

Με εξαίρεση στο πρώτο σετ που η εθνική μας ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 15-16, στα υπόλοιπα η Πολωνία είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε μετά από μία ώρα αγώνα τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-10, 25-17)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Σεμπάστιαν Πάβλικ): Μπιεν 1 (1/1 επ.), Ντροζντ 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 19% άριστες), Πρζίμπιλεκ 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Κιέντρος 11 (7/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νόβακ 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίμπακ 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκρανιέτσζνι (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Σζπερναλόφσκι, Νόβικ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Γιάτσζικ 2 (2/4 επ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Λιώσης): Τζάρας 9 (8/27 επ., 1 άσσος), Σταυρόπουλος, Κοντοστάθης 4 (4/13 επ., 23% υπ. - 15% άριστες), Νανόπουλος 7 (7/16 επ., 27% υπ. - 7% άριστες), Καμαρινόπουλος 2 (2/2 επ.), Σταθέρος 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πηλίτσης (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Κεσκίνης, Ρούσος 1 (1/2 επ.), Γεροδήμος, Παξιμαδάκης.