Volley League Γυναικών (Play Off): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ε.Κ. 0-3

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και απέχει πλέον δύο σετ από την πρόκριση της στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η Ένωση, όπως και το περασμένο Σάββατο (για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου επικράτησε με 3-0 εντός έδρας) έτσι και σήμερα ήταν ανώτερη (31% με 42% στην επίθεση, 2-4 οι άσσοι, 5-7 τα μπλοκ) και κυρίως είχε το καθαρό μυαλό στο κρίσιμο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο η ΑΕΚ μετέτρεψε το 7-8 σε 7-12 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε 11-13 και να έχει και νέα κόντρα, αλλά το σκορ να γίνεται 11-18 για να φτάσουμε στο 0-1.

Στο β' και πάλι η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-12 με τον ΠΑΟΚ όμως να επιστρέφει και να προσπερνά 16-15. Το 16-18 της ΑΕΚ έγινε 20-18 για τον ΠΑΟΚ για να ακολουθήσει ένα φοβερό ράλι με τις ασπρόμαυρες να χάνουν τον πόντο με άουτ της Κυπαρίσση και την ΑΕΚ να φτάνει στο 20-23 λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 23-24 για να ισοφαρίσει με λάθος της Τσάριτς. Η Σέρβα όμως πήρε τον επόμενο πόντο και η Καλαντάτζε τελείωσε το ματς μετά την κακή υποδοχή.

Υπενθυμίζουμε ότι στα play off οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.

Διαιτητές:Γεωργιάδης Εμμ. – Παπακοσμάς, Επόπτες: Σταυρίδου - Ψύχου, Γραμματεία: Πασπάλα Αικ., Παρατηρητής: Δεληκωστίδης