Προκριματικά Ευρωπαϊκού αγοριών Κ18: Πρώτη ήττα για την Εθνική που έχασε 3-0 από την Ιταλία

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Η, οικοδέσποινα του προκριματικού ομίλου, Ιταλία επικράτησε με 3-0 της Ελλάδας στο Πολικόρο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο οι παίκτες του Γρηγόρη Ρουσάκη έχουν την τύχη στα χέρια τους καθώς με νίκη στον αγώνα της Κυριακής κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία εξασφαλίζουμε το εισιτήριο για την τελική φάση (εφόσον ηττηθεί με καθαρό σκορ το Ισραήλ από την Ιταλία μας αρκούν και δύο σετ).

Παρά την ήττα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (είχε την απουσία του Μαντελίδη ο οποίος τραυματίστηκε στην πρεμιέρα) ήταν ανταγωνιστικό κόντρα στους Ιταλούς, ειδικά στο πρώτο και στο τρίτο σετ, αλλά στα κρίσιμα σημεία οι οικοδεσπότες ήταν καλύτεροι πάνω στο φιλέ και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους.