Ευρωπαϊκό Παίδων: Τεράστια ανατροπή και νίκη 3-2 επί της Γερμανίας

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας πανηγύρισε η εθνική παίδων που νίκησε μετά από αγώνα θρίλερ τη Γερμανία.

Η ομάδα του Παναγιώτη Λακασά έκανε τρομερή ανατροπή καθώς «έσβησε» 9 ματς μπολ της Γερμανίας στο 4ο και στο 5ο σετ πριν φτάσει στη νίκη μετά από μια μάχη 131 λεπτών και πλέον έχει ελπίδες για να διεκδικήσει μια θέση στο γκρουπ 5-8.

Η εκκίνηση της εθνικής στον αγώνα ήταν πολύ κακή και η απώλεια του πρώτου σετ (μείναμε χωρίς πόντο από μπλοκ και σερβίς ενώ κάναμε και 13 λάθη) με την εικόνα μας να αλλάζει άμεσα.

Στο δεύτερο σετ η είσοδος των Γεροδήμου, Μούχλια βοήθησε στο να αλλάξει εντελώς η εικόνα μας και να ισοφαρίσουμε εύκολα σε 1-1 για να αρχίσει το πραγματικό ντέρμπι.

Στο τρίτο σετ αν και ξεφύγαμε με 4-7 και 8-12 δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά (12-12) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 19-19. Εκεί όμως κάναμε μαζεμένα λάθη και η Γερμανία με επιμέρους σκορ 6-2 πήρε το προβάδισμα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε αποφασισμένο να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ και έφτασε να προηγείται με 8-14, ωστόσο πάλι τα λάθη μας άλλαξαν την εικόνα με την Γερμανία να ισοφαρίζει σε 16-16 και να φτάνει σε τριπλό ματς μπολ (24-21).

Δεν εκμεταλλεύτηκε όμως κανένα με την Ελλάδα να τρέχει σερί 0-4 για το 24-25, αλλά να χάνει το δικό της σετ μπολ (όπως και τα δύο επόμενα στο 28-29 και στο 29-30) με χαμένο σερβίς, αλλά να ολοκληρώνει την απίστευτη ανατροπή κλείνοντας το σετ στο 30-32.

Δυστυχώς όμως στο τάι μπρέικ ξεκινήσαμε με ένα γρήγορο 3-0 από λάθη στην υποδοχή και ενώ είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε στο 6-5 (χαμένη κόντρα μπάλα) αλλάξαμε γήπεδο και πάλι στο -3 (8-5).

Παρόλα αυτά καταφέραμε να ισοφαρίσουμε 8-8 και με κόντρα του Νανόπουλου να περάσουμε για πρώτη φορά μπροστά με 9-8 για να φτάσουμε στο +2 (9-11) με λάθος των Γερμανών. Στην επόμενη φάση χάθηκε η ευκαιρία για να αυξήσουμε τη διαφορά για να ισοφαρίσουν 12-12 οι Γερμανοί με λάθος στην υποδοχή και να προσπεράσουν 13-12 με μπλοκ, ενώ έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από δικό μας χαμένο σερβίς (14-13). Ο Τζάρας το έσβησε με πετυχημένη επίθεση, αλλά στην επόμενη φάση το γερμανικό λάθος στην υποδοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Τζάρα να σβήνει (με μπλοκ) και το επόμενο ματς μπολ. Ο Ρούσος με επίθεση ισοφάρισε σε 16-16 και το λάθος των Γερμανών μετά την εξαιρετική μας άμυνα έφερε το πρώτο ελληνικό ματς μπολ (16-17). Ο Γερμανός τεχνικός πήρε τάιμ άουτ, αλλά με την επανέναρξη του αγώνα ο Φρέμπελ κάρφωσε άουτ με την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει τη νίκη!

Τα σετ: 2-3 (25-17, 18-25, 25-21, 30-32, 16-18) σε 131'
*Οι πόντοι της Γερμανίας προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντομινίκ Φον Κένελ): Στέφενς 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βένινγκ 4 (4/22 επ., 41% υπ.-35% άριστες), Μπάουμαν 20 (15/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ.-36% άριστες), Λάουμαν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κένινγκ 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Φρέμπελ 22 (22/49 επ.) / Τίρπε (λ, 71% υπ. - 42% άριστες), Βάρλιχ, Μπόρχερτ 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-29% άριστες), Βέχνερ 2 (2 άσσοι), Γκίντερ 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σχέιν 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 38% υπ.-13% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Λακασάς): Σουσουρίδης, Τζάρας 23 (20/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καμαρινόπουλος 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Ρούσος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-24% άριστες), Σταθέλος 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ) / Πηλίτσης (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Τσαδήμας (λ, 25% υπ.-25% άριστες), Αδάμος, Χαλίλης 1 (1/2 επ.), Γεροδήμος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ξεροβάσιλας, Κοντοστάθης 1 (1/4 επ., 27% υπ.-18% άριστες), Μούχλιας 4 (2/5 επ., 2 άσσοι, 43% υπ.-14% άριστες).

Το πρόγραμμα του Β' ομίλου

Σάββατο 9 Ιουλίου
Γερμανία-Ιταλία 1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 21-25)
Πολωνία-Ελλάδα 3-1 (25-13, 25-21, 25-27, 25-17)
Σλοβενία-Βουλγαρία 1-3 (22-25, 25-23, 22-25, 15-25)

Κυριακή 10 Ιουλίου
Ιταλία-Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-21, 25-15)
Βουλγαρία-Πολωνία 3-1 (25-15, 14-25, 25-18, 25-23)
Γερμανία-Σλοβενία 2-3 (25-17, 28-26, 21-25, 21-25, 14-16)

Δευτέρα 11 Ιουλίου
Ελλάδα-Βουλγαρία 0-3 (16-25, 16-25, 17-25)
Πολωνία-Γερμανία 3-0- (25-19, 25-18, 25-17)
Σλοβενία-Ιταλία 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-17, 12-15)

6.Γερμανία, 0 νίκες-4 ήττες, 2 βαθμοί, 5-12 σετ

*Οι  δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά (και παίζουν χιαστί μεταξύ τους), ενώ ο 3ος και ο 4ος θα αγωνιστούν (πάλι χιαστί) για τις θέσεις 5-8