Από το 2009, όταν και βρέθηκε για πρώτη φορά στις Εθνικές ομάδες, όλα της τα καλοκαίρια (με εξαίρεση το 2016 που βρέθηκε στις ΗΠΑ για σπουδές και το 2020 λόγω του κορονοϊού) ήταν συνυφασμένα με τα αντιπροσωπευτικά μας συγκροτήματα.
ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ
Το Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών Κ16 κατέκτησε με πανηγυρικό τρόπο η Εθνική παμπαίδων, η οποία με 3Χ3 απέναντι σε Ρουμανία, Σερβία και Τουρκία πήρε αήττητη το τρόπαιο.
Με φοβερή εμφάνιση στο κλειστό του Μουζακίου, η εθνική παμπαίδων επιβλήθηκε της Σερβίας με 3-1 σετ και βρίσκεται κοντά στην κατάκτηση του Βαλκανικού πρωταθλήματος ανδρών Κ18.
Άνοιξε η αυλαία του Βαλκανικου πρωταθλήμτος Παμπαίδων στο Μουζάκι Καρδίτσας με την Ελλάδα να φιλοξενεί μια τέτοια διοργάνωση μετά από 15 χρόνια.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας επικρατώντας με 3-0 της Εσθονίας.
Ιστορική ημέρα είναι η σημερινή για το Ελληνικό βόλεϊ και τις Εθνικές ομάδες βόλεϊ όλων των κατηγοριών καθώς ο υπουργός αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης ανακοίνωσε στον πρόεδρο της ΕΟΠΕ Γιώργο Καραμπέτσο τα στάδια που θα χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες των εθνικών συγκροτημάτων.
Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική ομάδα Παίδων που επικράτητσε με 3-2 τη Ρουμανίας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.
Στο ιστορικό και θρυλικό Μουζάκι στις πλαγιές της Πίνδου θα αρχίσει την Πέμπτη 18 Ιουλίου μία σημαντική διοργάνωση του βόλεϊ και μάλιστα στις αναπτυξιακές ηλικίες.
Μετά από 12 χρόνια ο Απόστολος Οικονόμου επιστρέφει στην Εθνική Γυναικών, μόνο που αυτή τη φορά θα είναι ο πρώτος προπονητής με τον Έλληνα τεχνικό να μιλά στην κάμερα του Volleyball.gr για τη νέα εποχή στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Μετά την Εθνική ανδρών, έπιασε δουλειά και η Εθνική γυναικών, η οποία συγκεντρώθηκε το βράδυ της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη κι απο σήμερα (Δευτέρα 15/7) ξεκίνησε τις προπονήσεις.
Στις 18 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί το πρώτο σερβίς του Βαλκανικού πρωταθλήματος αγοριών Κ16 στο Μουζάκι με την συμμετοχή της Ελλάδας, της Ρουμανίας, της Σερβίας και της Τουρκίας.
Την ήττα με 3-0 στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας, γνώρισε η Εθνική ομάδα.
Την ήττα με 3-0 σετ από την Ιταλία γνώρισε η Εθνική παίδων, για την 4η αγωνιστική του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ18 που διεξάγεται στην Φιλιππούπολη.
Λίγες ημέρες μετά την ολοκλήρωση του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών Κ18 και την χθεσινή κατάκτηση του τίτλου από την Βουλγαρία, αντιπάλου της Ελλάδας στο Ηράκλειο Κρήτης, οι Ελληνίδες διεθνείς κάνουν στο volleyball.gr τον απολογισμό τους.
Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Τσεχία και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ18.
Την πρώτη της ήττα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας γνώρισε η Εθνική παίδων.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής παίδων Γρηγόρης Ρουσάκης δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την πρεμιέρα της Ελλάδας απέναντι στην Σλοβενία για τον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού ανδρών Κ18 και αναφέρθηκε στον επόμενό μας αντίπαλο, το Βέλγιο.
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων, που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας, η Εθνική ομάδα καθώς κέρδισε στην πρεμιέρα με 3-1 τη Σλοβενία.
Πρώτη συγκέντρωση και πρώτη προπόνηση για την Εθνική ανδρών που έπιασε δουλειά σήμερα Τετάρτη 10 Ιουλίου, εν όψει των αγώνων που έχει να δώσει στα τέλη Αυγούστου για τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Με μία σπουδαία ανατροπή επί της Τουρκίας με 3-2 σετ η Εθνική κορασίδων αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Κώστα Γκούντα ανέτρεψαν δύο φορές το εις βάρος τους σκορ και με φοβερή αντεπίθεση στο τάι μπρέικ πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στον Β' όμιλο του Ευρωβόλεϊ γυναικών Κ18 που ολοκληρώθηκε σήμερα Τρίτη (9/7) στο Ηράκλειο Κρήτης.