Την Δευτέρα 22 Ιουλίου 2024 θα ξεκινήσει η Θερινή Μεταγραφική Περίοδος 2024 για τις μεταγραφές και επανεγγραφές Ελλήνων Αθλητών και Αθλητριών. Η Μεταγραφική περίοδος θα διαρκέσει έως και την Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024.
VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Ο.ΠΕ. σε συνεδρίασή του αποφάσισε τη χορήγηση Κάρτας Ελεύθερης Συμμετοχής (wild card)
Πραγματοποιήθηκε σήμερα συνάντηση εργασίας του προέδρου της ΕΟΠΕ Γιώργου Καραμπέτσου με εκπροσώπους των ομάδων της Volley League γυναικών Πάρη Ευαγγελίου (Α.Ο. Μαρκοπούλου), Ιερώνυμου Κοντονή (Θέτιδας Βούλας), Στάθη Νικολούζου (Γ.Σ. Πανιωνίου), παρουσία του νομικού συμβούλου Χρήστου Ηλιάδη με σκοπό την διερεύνηση της μετατροπής των τμημάτων από ερασιτεχνικά σε Τμήματα Αμειβομένων Πετοσφαιριστριών.
Την Δευτέρα 22 Ιουλίου 2024 θα ξεκινήσει η Θερινή Μεταγραφική Περίοδος 2024 για τις μεταγραφές και επανεγγραφές Ελλήνων Αθλητών και Αθλητριών. Η Μεταγραφική περίοδος θα διαρκέσει έως και την Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024.
Σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ. της Ε.Ο.ΠΕ. που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο σχετικά με το θέμα της συμπλήρωσης του αριθμού των ομάδων στην κατηγορία Volley League γυναικών 2024-25 αυτή θα γίνει με προτεραιότητα από τις ομάδες με βάση την τελική κατάταξη της Pre League τη σεζόν 2023-24 και μέχρι να βρεθεί ομάδα που θα πάρει τη θέση των Πρωταθλητών Πεύκων που δήλωσαν πως δεν θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα.
Με την ολοκλήρωση όλων των εθνικών πρωταθλημάτων ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
Στην Volley League Γυναικών θα αγωνίζεται την σεζόν 2024-25 ο Μίλωνας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο τρίτο και τλεευταίο παιχνίδι των πλέι οφ ανόδου κόντρα στις Αμαζόνες, επικράτησε με 3-1 σετ στην Νέα Ερυθραία και με 2-1 νίκες πήρε το εισιτήριο για την μεγάλη κατηγορία του γυναικείου βόλεϊ για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης Γιώργος Καραμπέτσος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου μετά την ολοκλήρωση του συναρπαστικού πρωταθλήματος Volley League γυναικών 2023-24 εκφράζουν τα συγχαρητήρια τους:
Η Χρυσή Βίβλος της Volley League Γυναικών.
Στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» γιόρτασε την απονομή του τροπαίου του πρωταθλήματος, η ομάδα του Παναθηναϊκού, λίγες ώρες μετά την επικράτηση στον πέμπτο τελικό της Volley League Γυναικών στου Ρέντη.
Η Σέρρινταν Άτκινσον είναι η KYANA MVP του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2023-24.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι δήλωσε μετά την ήττα στον πέμπτο τελικό:
Συγκινημένος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ήταν στις δηλώσεις του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ντράγκαν Νέσιτς.
Μετά από ενα θρίλερ 141 λεπτών, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή στη σειρά των τελικών) έχανε με 2-0 νίκες και επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο!
Ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών διεξάγεται το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Ρέντη και όποιος από τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό πάρει τη νίκη παίρνει και την κούπα του πρωταθλητή.
Η Μαριάννα Μπελιά είναι η KYANA MVP του τέταρτου τελικού της Volley League Γυναικών.
Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2024, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας που θα καθορίσει τον πρωταθλητή θα διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» το Σάββατο 27 Απριλίου. Η ώρα διεξαγωγής του θα ανακοινωθεί το πρωί της Πέμπτης.
Πράσινες και ερυθρόλευκες κοντράρονται το απόγευμα της Τετάρτης (17:30) στο κλειστό του Μετς στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών της Volley League γυναικών με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 2-1 νίκες.
Η Μαρτίνα Σάμανταν είναι η KYANA MVP του τρίτου τελικού της Volley League Γυναικών.
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και μείωσε σε 2-1 νίκες τη σειρά των τελικών που θα επιστρέψει το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό του Μετς.