Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ο Δημήτρης Καλιόζης με τον Γιάννη Καρδούλια πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στους 16 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Κ20 που διεξάγεται στην Πολωνία. Με ρεκόρ 2-1, η Ελένη Αλεξόγλου και η Μυρτώ Πασχαλάκη κατέκτησαν την 2η θέση στον Β' όμιλο και θα αγωνιστούν στη φάση των 24 με στόχο το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.
BEACH VOLLEYBALL
Με την επίσημη συνέντευξη Τύπου στην αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου Αργοστολίου ‘’Ο Κέφαλος’’ άνοιξε η αυλαία του KEFALONIA JUNIORS FINALS Κ22 "VAGGELIS KOUTOULEAS" που θα διεξαχθεί στην παραλία Άι Χέλης από 26 έως 28 Ιουλίου.
Με τουρνουά σε Κεφαλονιά, Ικαρία, Καλαμάτα, Αγρίνιο και Άνδρο συνεχίζεται το καλεντάρι του Beach Volley και τον μήνα Αύγουστο, ενώ νέες διοργανώσεις προστίθενται και για τον Σεπτέμβριο.
Με νίκες ξεκίνησε η φάση των ομίλων για τις Εθνικές μας ομάδες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ20 που ξεκίνησε χθες Τετάρτη (24/7) στο Μισλόβιτσε της Πολωνίας.
Στο Παρίσι βρίσκεται ο Χαράλαμπος Παπαδογούλας ο οποίος μετράει αντίστροφα για την συμμετοχή του στην τρίτη Ολυμπιάδα της πλούσιας καριέρας του. Ο κορυφαίος Έλληνας ρέφερι της άμμου και από τους καλύτερους στον κόσμο (αν όχι ο καλύτερος) μοιράζεται τις πρώτες του εντυπώσεις από την πρωτεύουσα της Γαλλίας και κάνει τις συγκρίσεις του σε σχέση με το Ρίο (2016) και το Τόκιο (2021).
Με το φινάλε του 30ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ, οι αναπτυξιακές μας Εθνικές ομάδες μετρούν αντίστροφα για την συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 που θα διεξαχθεί στην Πολωνία.
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στην πλατεία Συντάγματος στάλθηκε το μήνυμα για την αντιμετώπιση της σεξουαλικής παρενόχλησης στον αθλητισμό, μέσω του ευρωπαϊκού προγράμματος WHISTLE.
Οι τελικές φάσεις του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ τζούνιορς ξεκινούν αυτή την εβδομάδα με πρώτη το KEFALONIA JUNIORS FINALS Κ22 "VAGGELIS KOUTOULEAS" που θα διεξαχθεί από 26 έως 28 Ιουλίου στην παραλία Άι Χέλης στο Αργοστόλι Κεφαλονιάς.
Μία μαγευτική εβδομάδα στην πλατεία Συντάγματος ολοκληρώθηκε με το Athens Finals να γράφει τον ιδανικό επίλογο στο 30ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Volley.
Ο Δημήτρης Νιώπας με τον Στέφανο Ανανιάδη στους άνδρες και η Κατερίνα Αλτίνη με την Ειρήνη Αργυρίου κατέκτησαν τον τίτλο στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής και αναδείχθηκαν πρωταθλητές της North Area Beach Volley Circuit για το 2024.
Ένα από τα πιο παραδοσιακά τουρνουά μπιτς βόλεϊ έγινε και εφέτος με μεγάλη επιτυχία στη Ναύπακτο. Το τουρνουά AHEPA CUP 2024 έφερε το παραθαλάσσιο θέρετρο της Αιτωλοακαρνανίας στο επίκεντρο της επικαιρότητας και πάνω απ΄όλα τίμησε τους ισχυρούς δεσμούς της περιοχής με τους Έλληνες της διασποράς και ειδικά με την Ελλνηνική κοινότητα στις Η.Π.Α.
Έπεσε η αυλαία του 30ου Πανελληνίου και έσβησαν τα φώτα στην... παραλία Συντάγματος με τις καταπληκτικές εικόνες που μας χάρισαν οι κατάμεστες κερκίδες του Athens Finals.
Η αυλαία του Athens Finals στο κέντρο της Αθήνας έπεσε με τις κερκίδες ασφυκτικά γεμάτες και με αρκετό κόσμο περιμετρικά των εγκαταστάσεων να παρακολουθεί τους τελικούς σε άνδρες και γυναίκες και τις απονομές στους νικητές και στους φιναλίστ.
Αντιόλ Κόλα και Βαγγέλης Σιδέρης έγραψαν ιστορία στο κατάμεστο γήπεδο της πλατείας Συντάγματος καθώς επικράτησαν στον τελικό του Athens Finals με 2-1 των Παναγιώτη Ιωαννίδη, Ιάσωνα Κανέλλου και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας.
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Λίζα, για δεύτερη συνολικά φορά η Δήμητρα κατέκτησαν τον τίτλο στο Πανελληνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ καθώς στον τελικό του Athens Finals στην πλατεια Συντάγματος επικράτησαν με 2-0 (21-10, 21-15) των Διονυσια Μάτιου, Ιωάννα Περδικάκη.
Οι περσινοί πρωταθλητές κατέκτησαν την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ 2024 καθώς στον μικρό τελικό επικράτησαν με 2-0 (21-12, 21-11) των Παπαδημητρίου, Τζιουμάκα.
Οι Δήμητρα Καραγκούνη, Ευανθία Λάβδα επικράτησαν με 2-1 (21-11, 21-23, 16-14) των Ιφιγένεια Σαμπάτη, Αναστασία Σιρίνινα και κατέκτησαν την 3η θέση στο Athens Finals και στην τελική κατάταξη του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες των Εθνικών μας ομάδων Γιώργος Πετρέας, Ματέο Χασμπάλα, Τζίνα Λαμπρούση και Άννα Καλαντάτζε βρέθηκαν το Σάββατο 20 Ιουλίου στην πλατεία Συντάγματος και με τη φωνή τους έστειλαν μήνυμα για την προστασία από τον ήλιο.
Μετά από δύο φοβερές μάχες που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ στις ασφυκτικά γεμάτες κερκίδες στην πλατεία Συντάγματος βγήκαν τα ζευγάρια για τον αυριανό τελικό (Κυριακή 21/7, 20:50, ΕΡΤ3) τελικό.
Οι περσινές πρωταθλήτριες Διονυσία Μάτιου και Λίζα Τριανταφυλλίδη θα διεκδικήσουν και φέτος τον τίτλο, μόνο που αυτή τη φορά θα είναι αντίπαλες στον μεγάλο τελικό του Athens Finals (Κυριακή, 21/7, 20:00, ΕΡΤ3) στην πλατεία Συντάγματος.