Προκριματικά Ευρωπαϊκού κοριτσιών Κ17: Ήττα στις λεπτομέρειες από την Σλοβενία

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-1 σετ από την Σλοβενία γνώρισε η Εθνική παγκορασίδων στην Ρίγα της Λετονίας, στο δεύτερο παιχνίδι της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ17.

Η «γαλανόλευκη» περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στην Φινλανδία και στην Λετονία και θα χρειαστεί την τελευταία αγωνιστική κόντρα στις Φινλανδές τη νίκη για να προκριθεί στην τελική φάση του Ευρωβόλεϊ κοριτσιών Κ17.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το πρώτο σετ, με την Εθνική μας ομάδα να προηγείται με 21-17, αλλά η Σλοβενία ήταν αυτή που το κατέκτησε με 32-30.

Στο δεύτερο σετ η Σλοβενία πήρε από νωρίς προβάδισμα (8-2) το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-17.

Αντίδραση από τις αθλήτριες του Κώστα Γκούντα είχαμε στο τρίτο σετ, προηγήθηκαν με 8-0 για να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με 25-11.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ, με την Σλοβενία να διατηρεί το προβάδισμα από την αρχή, την Εθνική μας ομάδα να μειώσει σε 24-23 αλλά οι Σλοβένες πήραν το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Το μεσημέρι του Σαββάτου (22/4, 15.00) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Φινλανδία.