Στην Volley League για πρώτη φορά στην ιστορία της η Καλαμάτα 80

PRE LEAGUE ,

Το δεύτερο εισιτήριο για την Volley League κατέκτησε η Καλαμάτα 80, η οποία με τη νίκη της στο κλειστό της Παραλίας με 3-1 σετ επί του Κέρκη διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στην ομάδα της Σάμου στους τελικούς ανόδου της Pre League ανδρών.

Ότι δεν κατάφερε πέρυσι πέτυχε φέτος η Καλαμάτα 80 και για πρώτη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί στην μεγάλη κατηγορία του ανδρικού βόλεϊ.

Στο κατάμεστο κλειστό της Παραλίας στην Καλαμάτα, η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη κατάφερε να λυγίσει για δεύτερη φορά τον αξιόμαχο Κέρκη Σάμου, ο οποίος θα επιστρέψει του χρόνου στην διεκδίκηση της ανόδου.

Η Καλαμάτα 80 κατέκτησε με 25-16 και 25-18 τα δύο πρώτα σετ, αλλά ο Κέρκης Σάμου δεν τα παράτησε και μείωσε σε 2-1 σετ κατακτώντας το τρίτο με 22-25.

Στο τέταρτο σετ, με το σκορ στο 22-20 ο βραζιλιάνο ακραίος της Καλαμάτας Μαουρίτσιο Βιέτο μετά από επίθεση προσγειώθηκε άτσαλα στο αριστερό του γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο ματς μπολ με το σκορ στο 24-21, ο Κέρκης μείωσε στον πόντο (24-23) αλλά στην επόμενη φάση ο αργεντινός διαγώνιος της Καλαμάτας Ροντρίγκο Οκάμπο κέρδισε το μπλοκ άουτ, δίνοντας την νίκη και την άνοδο στην ομάδα του.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Πέρρος.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-18, 22-25, 25-23)

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Κανελλόπουλος, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσιλής (λ), Δαλακούρας, Μπιρμπίλης.

Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Μπακοδήμος): Νικολάκης, Εφραιμίδης, Κόστα, Χαντ, Καπετανίδης, Σπυριούνης / Καρασαββίδης (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης.