Pre League γυναικών (Play off - Τρίτος αγώνας): Στους τελικούς ανόδου οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας

PRE LEAGUE ,

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν την επιστροφή τους στη Volley League γυναικών θα έχουν οι Αμαζόνες, οι οποίες έμειναν ζωντανές στην Καλαμάτα επί του Απόλλωνα και με 3-2 σετ μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι έκαναν το 2-1 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Pre League γυναικών.

Αντίπαλος των Αμαζόνων θα είναι οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων που έχουν το πλεονέκτημα της έδρας. Η άνοδος θα κριθεί στις δύο νίκες.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά στον παράδεισο βρέθηκε η ομάδα της Νέας Ερυθραίας, καθώς είχαν προηγηθεί με 2-0 σετ και είδαν τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ και στο τάι μπρέικ να είναι πίσω με 14-10! Με τα σερβίς της Βυθούλκα ήρθε η ισοφάριση σε 14-14 και στους τελευταίους πόντους με κορυφαία την Σιμανίκοβα κατέκτησαν το τάι μπρέικ με 17-19.

Οι Αμαζόνες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-2 σετ με 22-25 και 23-25. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Απόλλωνας έμεινε ζωντανός και με 26-24 μείωσε σε 1-2 σετ.

Με ανεβασμένη πλέον την ψυχολογία η ομάδα της Καλαμάτας πραγματοποίησε πολλή καλή εμφάνιση στο τέταρτο σετ και με το 25-08 έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, το 10-5 του Απόλλωνα έγινε 10-9 και λίγο αργότερα το διπλό μπλοκ των Ζωίδου, Αποστολοπούλου διαμόρφωσε το 13-10. Η Φάιλο με έξυπνο πέρασμα έδωσε τέσσερα ματς μπολ στην ομάδα της, με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν όμως σε 14-14 με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Φακοπουλίδου και την άουτ επίθεση της Φάιλο. Η Τόσι έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 15-14, με την Εσντέλ να ισοφαρίζει σε 15-15. Η Σιμανίκοβα κρατούσε τις Αμαζόνες στο ματς, η ίδια έκανε το 17-18 για να καρφώσει άουτ η Κόλλια στην επόμενη φάση για το τελικό 17-19.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ράπτης.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης):
Φάιλο, Ζωίδου, Αποστολοπούλου, Τόσι, Κόλλια, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Ξανθη, Μαυροείδη, Γιόλλα Ειρ..

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου, Καλλή / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Σιμανίκοβα, Κορρέ, Γκρέκα, Μαραθοκαμπίτου.

Pre League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)

Δεύτερος αγώνας - Σάββατο 22 Απριλίου 2023

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Απόλλων Καλαμάτας (1-1 νίκες) 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-18)

Τρίτος αγώνας - Τετάρτη 26 Απριλίου 2023

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες (1-2 νίκες) 2-3 (22-25, 23-25, 26-24, 25-08, 17-19)