Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ18 (1η αγωνιστική): Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2

Πανελλήνια ,

Ο Πήγασος αν και προηγήθηκε με 2-0 και 24-21, χρειάστηκε τελικά το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του Πανερυθραϊκού στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 στην Ερυθραία.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ με τον Πανερυθραϊκό να αγγίζει μια τεράστια ανατροπή, αλλά τον Πήγασο να φτάνει σε μία σπουδαία νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος παίρνοντας διαφορά στο σκορ από νωρίς (6-3, 9-4, 17-6) με τον Πανερυθραϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό και το 25-10 να έρχεται πολύ εύκολα.

Η ομάδα της Ερυθραίας έδειξε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο σετ μέχρι το 13-12, αλλά εκεί η ομάδα της Πολίχνης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και άνοιξε τη διαφορά στο 17-12. Ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε στο μειώνοντας σε 21-18 και 22-20 με άσο, δεν μπόρεσε όμως να πλησιάσει περισσότερο με το σετ να κλείνει στο 25-21.

Οι οικοδεσπότες του Final 4 ξεκίνησαν καλύτερα στο γ' σετ ξεφεύγοντας με 3-6 και παρόλο που ο Πήγασος μετέτρεψε το 5-8 σε 11-8 κι έφτασε στο 13-9, η ομάδα της Ερυθραίας επέστρεψε στο ματς. Το 16-13 έγινε 16-18, όμως στο 17-19 όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, αλλά δέχθηκε σερί 0-3 για να προσπεράσει η ομάδα της Πολίχνης με 20-19. Το θρίλερ φάνηκε να τελειώνει όταν ο Πήγασος έκανε το 21-21, 24-21, ωστόσο όποιος το πίστεψε έκανε λάθος. Ο Πήγασος έχασε το σερβίς και δέχθηκε σερί 4-0 για το 25-24, με το σετ να καταλήγει στον Πανερυθραϊκό με 27-25.

Η μεγάλη ανατροπή έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Ερυθραίας που προηγήθηκε με 6-8 στο δ' σετ, για να απαντήσει ο Πήγασος που προσπέρασε με 11-9. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 14-13 που έγινε 14-16 και λίγο αργότερα η διαφορά άνοιξε στο 16-19 και 17-22. Ο Πήγασος μείωσε σε 20-23, όμως το ματς πήγε στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Πήγασος πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 8-6, χάνοντας κόντρα επίθεση στο 9-6 και αντί για το +4 η διαφορά έπεσε στον πόντο (10-9. Ο Παναγιώτου ξεκόλλησε τον Πήγασο που έφτασε ξανά το +3 (12-9) και σε ματς μπολ (14-10) με τον Παναγιώτου να χάνει την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το τελικό 15-11 και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τα σετ: 25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11
Πήγασος Πολίχνης (Μασιώτης): Παναγιώτου, Πετρίδης, Στεφανίδης, Σεμερτζίδης, Αδαμίδης, Τέλιος / Μπαλούκας (λ), Μπαρδής (λ), Δημόκας, Ουζούνης, Αυγερινίδης.

Πανερυθραϊκός (Ουτζής): Μπάος, Ρέππας, Μωραΐτης, Καρυκας, Καλλιμάνης, Αδρακτάς / Φουμάκης (λ), Μητράκας.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
17.00: ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Μαρκάτης, Πρέντζας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

19.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου