Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ18 (2η αγωνιστική): ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης 1-3

Πανελλήνια ,

Το 2Χ2 στη τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18 που διεξάγεται στη Νέα Ερυθραία έκανε ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος για την δεύτερη ημέρα του θεσμού επικράτησε με 3-1 σετ του Ιωνικού Νίκαιας.

Ο Ιωνικός Νίκαιας αν και ξεκινούσε καλά κάθε σετ, ο Πήγασος Πολίχνης με εξαίρεση το πρώτο σετ πάντα έβρισκε τις λύσεις και έφτασε στο πρώτο του τρίποντο στη διοργάνωση.

Στο πρώτο σετ ο Ιωνικός προηγήθηκε με 6-3 και 8-5 για να απαντήσει γρήγορα ο Πήγασος (8-9), ωστόσο στο 13-13 η ομάδα της Νίκαιας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη σε υποδοχή και επίθεση και ξέφυγε με 19-13 για να πάρει εύκολα το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ το αμφίρροπο 10-10 έγινε 14-10 με τα σερβίς του Νανόπουλου, για να απαντήσει ο Πήγασος με μπλοκ για το 14-14. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν και πάλι με 17-14 και να διατηρήσουν το +3 μέχρι το 20-17 που έγινε 20-20 (με άσσο στην μετακίνηση του Νανόπουλου από το 6 στο 1).Ο Πήγασος με τα λάθη του Ιωνικού προηγήθηκε 21-23 για να χάσει το πρώτο σετ μπολ (23-24 με μπλοκ) και με άουτ επίθεση να σβήσει και το δεύτερο (24-24), αλλά μία κακή υποδοχή των παικτών του Ιωνικού έφερε το 1-1 (24-26).

Ο Ιωνικός και στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα φτάνοντας στο 11-8 με τον Πήγασο να φέρνει το σκορ στα ίσια στο 13-13, αλλά και πάλι η πίεση από το σερβίς των τυπικά γηπεδούχων τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 17-14. Ούτε αυτή τη φορά όμως μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά και το 18-16 έγινε 18-20 και παρόλο που ισοφάρισαν 20-20, ο Πήγασος με σερί 1-5 (εξαιρετικό μπλοκ) πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και προηγήθηκε με 5-2 στο δ' σετ, όμως ο Πήγασος αντέδρασε γρήγορα (6-7) και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 7-8. Εκεί ο Πήγασος έτρεξε σερί 6-0 (με λάθη και μπλοκ) για να φτάσει στο 7-14 κι ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει για να φτάσουμε στο τελικό 14-25.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Πρέντζας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαρούλης): Νανόπουλος, Μακρής, Ντρέκης, Βεζύρης, Καραμαρούδης, Καλλιμάνης / Δοροβάτας (λ), Ευγενιάδης (λ), Παπαδόπουλος Ελ., Παπαδόπουλος Β., Τσοκάνης.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Μαζιώτης): Στεφανίδης, Πετρίδης, Σεμερτζίδης, Παναγιώτου, Τέλιος, Αδαμίδης / Μπαλούκας (λ), Μπαρλής (λ), Αυγερινίδης, Σαββίδης, Σδραυκάκης, Ουζούνης.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022

ΑΟ Ιωνικός - ΜΓΣ Εθνικός 1-3 (27-25, 22-25, 17-25, 22-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (25-10, 25-21, 25-27, 20-25, 15-11)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - Πήγασος Πολίχνης 1-3 (25-16, 24-26, 21-25, 14-25)

19.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΑΣ Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
12.00: Πήγασος Πολίχνης - ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου