Πανελλήνιο αγοριών Κ21 (Τελική φάση): Ο Ηρακλής 3-0 τον Πήγασο και... περιμένει

Πανελλήνια ,

Ο Ηρακλής επικράτησε του Πήγασου Πολίχνης στον τελευταίο αγώνα των δύο ομάδων στο Final-4, εξασφάλισε  τη δεύτερη θέση, αλλά μπορεί και να πανηγυρίσει τον τίτλο εφόσον στον αγώνα που ακολουθεί ο Πανερυθραϊκός επικρατήσει με 3-1 του Μίλωνα.

Οι κυανόλευκοι ήξεραν μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής ότι για να έχουν ελπίδα για τον τίτλο έπρεπε να επικρατήσουν με 3-0 και ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας σχετικά άνετα το πρώτο σετ (αν και το 9-2 έγινε 16-15).

Στο 2ο ο Πήγασος είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 10-14 με τον Ηρακλή να προσπερνά και να φτάνει στο 24-20, που έγινε 24-24, αλλά τελικά το σετ έκλεισε με άσσο του Σταυρόπουλου. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής από ένα σημείο και μετά ξέφυγε με 12-8, 16-9, αλλά το 20-13 έγινε 120-18, με τον Πήγασο να ισοφαρίζει στο 21-21. Τελικά ο Γηραιός έφτασε και πάλι στο +2 (24-22) με επίθεση του Ρούσου και πήρε το σετ με 25-23 μετά από χαμένο σερβίς.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Λιδωρικιώτη.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-23) σε 90'.

Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Τσότρας): Σταυρόπουλος, Παναγιώτου, Ρούσος, Καραμανίδης, Ψαθόπουλος, Σταθέλος / Πετρίδης (λ), Σταματίου (λ), Παρασκευάς Σ., Σιώης .

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Νατάσα Καλαϊτζίδου): Αδάμος, Αυγερινίδης, Καρδούλιας, Τζιούτζιας, Διονάς, Αδαμίδης / Παλαιοχωρινός (λ), Μπαλούκας (λ), Παπαλάμπρου, Ουτζούνης, Παπαθανασίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Πέμπτη 9 Μαΐου 2024
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής 3-0 (25-22, 25-19, 25-22)
Πήγασος Πολίχνης - Α.Σ. Πανερυθραϊκός 1-3 (25-20, 14-25, 18-25, 23-25)

Παρασκευή 10 Μαΐου 2024
Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 2-3 (20-25, 25-22, 25-17, 14-25, 13-15)
Α.Σ. Πανερυθραϊκός - Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής 1-3 (14-25, 22-25, 25-23, 18-25)

Σάββατο 11 Μαΐου 2024
Ν.Γ.Σ.Θ. Ηρακλής - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-19, 26-24, 25-23)
«Κροίσος Πέρσης», 17.30: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Σ. Πανερυθραϊκός, Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χατζηβασιλείου.