Ευρωπαϊκό εφήβων, Πορτογαλία-Ελλάδα 2-3: Πρεμιέρα με σπουδαία νίκη για την εθνική

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Με το... δεξί μπήκε η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στην Ιταλία καθώς νίκησε με 3-2 την Πορτογαλία σ' ένα περιπετειώδες ματς.

Ο αγώνας στιγματίστηκε από την ωριαία διακοπή που προέκυψε μετά το τέλος του πρώτου σετ που οφείλονταν στην καταιγίδα που είχε ξεσπάσει στην περιοχή του Βάστο και προκάλεσε μικρά προβλήματα στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Οι Πορτογάλοι δεν ήθελαν να συνεχιστεί ο αγώνας καθώς από τη δική τους πλευρά είχαν σβήσει κάποια φώτα. Ωστόσο με την παρέμβαση του κομισάριου του αγώνα και μετά από πολλές διαβουλεύσεις (καθώς πιθανή αναβολή της αναμέτρησης θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα στο πρόγραμμα) το ματς συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά, αφού ο ελληνικός πάγκος αποδέχθηκε το αίτημα των Πορτογάλων να σβήσουν αντίστοιχα φώτα κι από την ελληνική πλευρά!

Το ματς
Στο πρώτο σετ είχαμε μεγάλη μάχη με την εθνική να φτάνει στο +2 (13-15 μπλοκ Μαρσέλου), αλλά στο 19-20 η Πορτογαλία έτρεξε το δικό της σερί για να προηγηθεί με 22-20. Ο Νίκος Μούχλιας πήρε τάιμ άουτ και απαντήσαμε άμεσα για το 22-24 για να κλείσει το σετ στο 23-25 με χαμένο σερβίς των αντιπάλων μας.

Η διακοπή που προαναφέραμε αποδείχθηκε ότι κόστισε στην ομάδα μας καθώς με την επανέναρξη βρέθηκε να χάνει με 8-4 και 11-5, καταφέρνοντας να μειώσει σε 15-13, αλλά εκεί η χαμένη κόντρα του Μάρκου έφερε ένα νέο σερί των Πορτογάλων που έκαναν εύκολα το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχη πόντο με πόντο. Το 22-21 έγινε 22-23 για να φτάσει η Πορτογαλία σε σετ μπολ (24-23) και να αρχίσει το θρίλερ. Στο 26-26 όμως χάσαμε την ευκαιρία (μπλοκ σε κόντρα επίθεση του Μάρκου) κι αμέσως μετά η Πορτογαλία τελείωσε τη δική της κόντρα για να πάρει το προβάδισμα στα σετ.

Η απάντηση της Ελλάδας ήρθε στο δ' σετ όπου και πάλι είχαμε μεγάλη μάχη μέχρι το 15-15, το οποίο μετατράπηκε σε 15-19 με τα σερβίς του Πετσιά και τα λάθη των Πορτογάλων. Οι παίκτες του Μούχλια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα και παρά τη μείωση του σκορ (20-22 με άσο) οι Πορτογάλοι έχασαν τα δύο επόμενα σερβίς τους και το σετ έκλεισε στο 22-25.

Η εθνική ξεκίνησε πολύ καλύτερα το τάι μπρέικ καταφέρνοντας να μετατρέψει το 1-1 σε 1-4 για να φτάσουμε στο 4-9. Εκεί όμως όχι απλά χάσαμε την ευκαιρία για το +6 (είχαμε κόντρα μπάλα), αλλά οι Πορτογάλοι μείωσαν σε 7-9 ωστόσο στο 8-10 χαμένο σερβίς, παράβαση στο φιλέ και άσσος του Νανόπουλου έφεραν την εθνική στο 8-13 για να πάρουμε το σετ με 10-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 28-26, 22-25, 10-25
*Οι πόντοι της Πορτογαλίας προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Νούνο Μιγκέλ Περέιρα): Μπρίτο 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Μάρκες 21 (18/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιγκεϊρέδο 18 (11/20 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 55% υπ.-35% άριστες), Ντίας 12 (6/9 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μάτος 1 (1/2 επ.), Πιμεντέλ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Αζένια (λ, 34% υπ.-17% άριστες), Περέιρα 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ.-12% άριστες), Γκόμες).

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Μούχλιας): Θεοδόσης 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 13 (10/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ.-42% άριστες), Μάρκου 29 (27/47 επ., 2 άσσοι), Μπακοδήμος 11 (9/23 επ., 2 άσσοι, 41% υπ.-24% άριστες), Πετσιάς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαρσέλλος 10 (7/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Φώλιας (λ, 64% υπ.-27% άριστες), Σουσούνης (λ), Τζάρας, Κονίδης Χριστόπουλος, Σταθέλος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κ20:

2ος όμιλος - Βάστο
1η αγωνιστική - Σάββατο 17/9

Πορτογαλία-Ελλάδα 2-3 (23-25, 25-19, 28-26, 22-25, 10-25)
Τσεχία-Φινλανδία 3-1 (25-19, 19-25, 25-19, 25-22)
Βουλγαρία-Βέλγιο 0-3 (17-25, 19-25, 22-25)

21:00, Ιταλία-Πολωνία

*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).