Ευρωπαϊκό εφήβων: Ήττα της Ελλάδας από το Βέλγιο

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Δεν τα κατάφερε στο δεύτερο παιχνίδι της στο Ευρωβόλεϊ εφήβων η Ελλάδα, η οποία ηττήθηκε με 3-0 σετ από το Βέλγιο.

Παρά τη μεγάλη της προσπάθεια, ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, η Εθνική εφήβων γνώρισε τη πρώτη της ήττα στο Βάστο της Ιταλίας, εκεί όπου διεξάγεται ο 2ος όμιλος του Ευρωπαϊκού Κ20.

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία στο τρίτο σετ να μειώσει σε 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, ωστόσο το Βέλγιο στο τρίτο ματς μπολ του πήρε τη νίκη.

Την Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου, η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει στις 18.30 τη Τσεχία, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Τσεχία.

Το ματς
Στο πρώτο σετ, η Ελλάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω με τρεις (7-4), κυνηγούσε στο σκορ, με το Βέλγιο ν έχει 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (16/27 επ.) και έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ομάδα έβγαλε αντίδραση, ωστόσο παρά το γεγονός ότι το 24-21 έγινε 24-23, το Βέλγιο έκανε το 25-23 για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ενώ όλα έδειχναν ότι το Βέλγιο θα το κατακτήσει εύκολα, καθώς προηγήθηκε με 18-12, οι παίκτες του Νίκου Μούχλια αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο πέρασε μπροστά με 18-19 (με 4 άσσους του διεθνή ακραίου). Η Ελλάδα έσωσε το πρώτο ματς μπολ με το Νανόπουλο, αλλά με το σκορ στο 25-24 η Εθνική μας ομάδα δεν πήρε το side out και το Βέλγιο με κόντρα επίθεση διαμ΄ροφωσε το 26-24 για το τελικό 3-0 σετ.