Ευρωπαϊκό κοριτσιών Κ17: Οριστικά πρώτη η Εθνική, περιμένει να μάθει αντίπαλο στα ημιτελικά

Παγκορασίδων ,

Η Τουρκία γνώρισε ήττα σοκ από το Βέλγιο με 3-1 στον τελευταίο αγώνα της σημερινής ημέρας κι έτσι η Εθνική Παγκορασίδων ανεξαρτήτως αποτελέσματος αύριο (Τετάρτη 19/7, 13:00) κόντρα στη Γερμανία παίρνει την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Μπεκεσκάμπα της Ουγγαρίας.

Η Τουρκία έχοντας κερδίσει χθες με 3-0 τη Σλοβενία ήλπιζε ακόμη και στην πρώτη θέση (περιμένοντας στραβοπάτημα της ελληνικής ομάδας στο ματς με τη Γερμανία), ωστόσο το εξαιρετικό Βέλγιο επικράτησε με 3-1 και πλέον η Ελλάδα είναι οριστικά πρώτη, αλλά θα χρειαστεί να περιμένει και τα αυριανά αποτελέσματα στον Α' όμιλο (φιλοξενείται στην Βρίνιατσκα Μπάνια της Σερβίας εκεί όπου θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί της διοργάνωσης) για να μάθει τον αντίπαλο της στον ημιτελικό του Σαββάτου (22/7, 19:00).

Η Κροατία είναι πρώτη και αήττητη με 6-0 νίκες (16 βαθμοί, 18-5 σετ) και αύριο (Τετάρτη 19/7) αντιμετωπίζει την Ολλανδία, ενώ η Ιταλία είναι 2η με 5-1 νίκες (14 βαθμοί, 16-6 σετ) και αγωνίζεται με την Σερβία. Ουσιαστικά η Κροατία θέλει δύο σετ για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση, ενώ η Ιταλία για να βρεθεί στην κορυφή θέλει ήττα της Κροατίας με 3-0 ή 3-1 και δική της νίκη.

Όσον αφορά τη μάχη της 2ης θέσης στον δικό μας όμιλο, η Τουρκία παρά την ήττα της εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα έναντι της Σλοβενίας, αλλά πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες με τις Τουρκάλες να κοντράρονται αύριο με την οικοδέσποινα Ουγγαρία και τις Σλοβένες με την ουραγό του ομίλου Γαλλία.