Κύπελλο ανδρών: Στα προημιτελικά ο Φοίνικας Σύρου, 3-1 την Κηφισιά (stats-photos)

• 22 - 25
Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά στο κλειστό του Ζηρινείου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά κατέκτησε με ανατροπή το πρώτο σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και με κορυφαίο τον Εβάντρο με 23 πόντους και 72% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (23/32), κέρδισαν μία θέση για τη κλήρωση της Πέμπτης.

Άτυχος της αναμέτρησης ο Ολλανδός κεντρικός της Κηφισιάς Λάανε που χτύπησε στον αστράγαλό του στο 12-11 του τέταρτου σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 19-22 όμως ο Ρουμελιωτάκης χάλασε την υποδοχή των συριανών και η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 23-22, για να τελειώσει το σετ με 27-25. Στο δεύτερο, η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς πήρε από νωρίς το προβάδισμα και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-12 και 12-17. Ο Νίκος Ζαλμάς άλλαξε πασαδόρο, περνώντας τον Λυκούργο Ρούση στη θέση του Δημήτρη Νικολάκη και η Κηφισιά μείωσε σε 22-23, όμως ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 23-25. Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3 όμως έχασαν γρήγορα το προβάδισμα και ο Φοίνικας έκανε το 22-25 για το τελικό 1-3.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 27-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 14-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από3 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25) σε 114'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρεκ 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Λάανε 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 26% άριστες), Σπυριούνης 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 3 (2/8 επ., 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρουμελιωτάκης 9 (9/19 επ., 44% υπ. - 33% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος 2 (2/2 επ.), Μελλές.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (8/11 επ.), Εβάντρο 23 (23/32 επ., 62% υπ. - 23% άριστες), Βουλκίδης 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες) / Βελούδης (λ, 62% υπ. - 27% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 2 (2/2 επ.).

Αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των «16»

Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου

Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 (25-19, 25-16, 25-13)

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25)

Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου

17.30: ΠΑΟΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ισκας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδόπουλος Χ., Τσουνίδης. Γραμματεία: Γούβαλη

18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Κατσιάρας. Γραμματεία: Καλλιγέρη

18.00: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Κουρπανίδης, Πετρόπουλος. Γραμματεία: Νυδριώτη.

21.15: ΑΕΝ Πανοράματος - Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Τσιούλα, Παπαδόπουλος Αρ., Γραμματεία: Σιδηρά.

21.30: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Δημητρίου, Γραμματεία: Τσιλιγκού.