Volleyleague Γυναικών (2η αγωνιστική): ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 3-0 (stats - photos)

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣΠ Θέτις 77 38 96 39,6 % 19 10 8 43 55 78,2 % 21
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 66 23 63 36,5 % 9 2 3 23 55 41,8 % 38
Με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να είναι ασταμάτητη από τα εννέα μέτρα (4 άσσοι), η Θέτιδα νίκησε με 3-0 σετ στη Βούλα το Μαρκόπουλο και μετά από δύο αγωνιστικές, έχει το απόλυτο στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

H 25χρονη ακραία τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, με την Αναστασία Γεωργιάδου να προσφέρει άλλους 11. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες από τη γραμμή του σερβίς με 9-2 στους άσσους, στο μπλοκ (8-3) δημιουργώντας στις αθλήτριες του Κώστα Σωτηρόπουλου πολλά προβλήματα στην υποδοχή, δυσκολεύοντας παράλληλα και την ανάπτυξη της στην επίθεση.

Ο ΑΟΜ είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο σετ και αν δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση όταν προηγήθηκε με 25-24, όμως δύο συνεχόμενα λάθη έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη Θέτιδα, η οποία με 27-25 πήρε το σετ και τη νίκη. Στα ρηχά έμειναν Λιουτίκοβα και Ρόσας από πλευράς Μαρκόπουλου, τελειώνοντας το παιχνίδι με 5 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και το τελικό 3-0 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Όπως είχα πει ο αγώνας κρίθηκε στα λιγότερα λάθη. Κρατάμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, συγχαρητήρια στην ομάδα μου που πήρε τη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι που ήταν και το πρώτο στην έδρα μας».

Κώστας Σωτηρόπουλος (ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil): «Έχουμε καθυστερημένες αντιδράσεις σε κάθε σετ. Είχαμε κακή απόδοση στην υποδοχή και αυτό μας κόστισε. Έχουμε έλλειψη εμπειρίας και αυτό φαίνεται όταν το παιχνίδι πάει να χαθεί, οι νεαρές αθλήτριες απελευθερώνονται, ενώ στα κρίσιμα σημεία είναι αγχωμένες».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 27-25)

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιδωρικιώτη.

Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 15 (11/30 επ., 4 άσσοι, 78% υπ.), Γεωργιάδου 11 ( 7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλτον 7 (6/20 επ., 1 άσσος), Αργυροπούλου 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 80% υπ.), Δρακουλίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 85% υπ.), Χαριτωνίδη 1 (1 άσσος), Γκουτιμένκο, Στυλιανού 2 (2 άσσοι).

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Σωτηρόπουλος): Διάλλα 2 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κνέζεβιτς 1 (μπλοκ), Λιουτίκοβα 5 (5/19 επ., 41% υπ.), Μαρινάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 6 (6/17 επ.), Ρόσας 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 22% υπ.) / Κόττα (λ, 42% υπ.), Γάκη (λ, 57% υπ.), Χατζηγρηγορίου 1 (1/1 επ.), Καλαϊτζίεβα 1 (1/2 επ.), Παπαδοπούλου, Μπόκη 1 (1/1 επ.).