Ιστορική άνοδος στην Volley League γυναικών για τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων

PRE LEAGUE ,

Την άνοδο στην Volley League γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία τους πανγυρίζουν οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στον τρίτο τελικό ανόδου της Pre League επιβλήθηκαν των Αμαζόνων με 3-1 σετ και με 2-1 νίκες αναδείχθηκε δευτεραθλήτρια στην κατηγορία και πήρε το εισιτήριο για την μεγάλη κατηγορία του γυναικείου βόλεϊ.

Τα Πεύκα πήραν δίκαια το παιχνίδι, καθώς ήταν ανώτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με πρωταγωνίστρια στην επίθεση την Καραφουλίδου και άξιες συμπαραστάτριες τις Δρακουλίδου, Μαγκντιτς και Κομλένοβιτς έφτασαν στην άνοδο. Από την άλλη οι Αμαζόνες πάλεψαν όσο μπορούσαν, εχασαν τα δύο πρώτα σετ σχετικά εύκολα, ανέβηκαν στο τρίτο οπου το κατέκτησαν και μείωσαν σε 2-1 αλλα στο τέταρτο δεν άντεξαν από την πίεση των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ τα Πεύκα με την Καραφουλίδου να είναι ασταμάτητη πήραν έυκολα διαφορά με 18-15, 23-18 και πήραν το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχες με την ψυχολογία στα υψη κυριάρχησαν  και μετά το 17-17 με σερί 8-2 πήραν το σετ με 25-19 και έβαλαν τις βάσεις για άνοδο.

Στο τρίτο οι Αμαζόνες αντέδρασαν και με τις Φακοπουλίδου, Εσντέλ και Σιμανίκοβα πήραν εύκολα διαφορά +10 (13-23) και μείωσαν με άνεση με 15-25 σε 1-2.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τέταρτο σετ. Τα Πεύκα με σταθερή επίθεση, αποφασιστικότητα ξέφυγαν με Μάγκντιτς στο σκορ με 10-5, 20-13, 24-17 και με καρφί της Καραφουλίδου πέτυχαν το 25-17 και «κλείδωσαν» μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το τελικό 3-1 και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Παπαδοπούλου, Παρατηρητής Αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχελινάκης.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 15-25, 25-17)

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Καραφουλίδου, Βεζυργιαννίδου, Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Πλακιά, Κομλένοβιτς / Μπάλλα (λ), Τόλιου, Πετρινόλη (λ), Μιχοπούλου, Παπαδοπούλου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Καλλή, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου / Τζαφέρη (λ), Σιμανίκοβα, Γκρέκα.

Pre League Γυναικών - Play Off - Πρώτος τελικός ανόδου

Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-13, 15-11)

Pre League Γυναικών - Play Off - Δεύτερος τελικός ανόδου

Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-0 (26-24, 25-13, 25-15)

Pre League Γυναικών - Play out - Τρίτος τελικός ανόδου

Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-1 (25-18, 25-19, 15-25, 25-17)