Volley League Γυναικών (15η αγωνιστική): Α.Ο. Λαμίας 2013 - Α.Σ.Π. Θέτις 1-3

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα Βούλας που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Λαμίας.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Θέτιδας μετά από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα, ενώ η Λαμία γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς στον Β' γύρο του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς επικρατώντας εύκολα στο πρώτο σετ, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Στο δεύτερο η Θέτις ξέφυγε 5-8, αλλά τα σερβίς της Ρωσιάδου έφεραν το σκορ στο 10-8, με την Λαμία να διατηρεί μια διαφορά 1-3 πόντων ως το τέλος.

Στο τρίτο σετ το 14-15 έγινε 14-18 με τα λάθη των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, ενώ στο δ' σετ η Θέτις ξέφυγε στο 12-17 με τη γηπεδούχο ομάδα να ροκανίζει τη διαφορά (17-19, 20-21), αλλά στο 22-23 η Βαρμπάνοβα έχασε κόντρα ισοφάρισης (22-24) και η Χέιντεν τελείωσε το ματς.

Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Αγγέλης (προπονητής Λαμίας): «ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί σε ένα ακόμη ματς παίζαμε με πολλά προβλήματα. Παρόλα αυτά τα κορίτσια σταθήκαν πολύ καλά, απλά σε κάποια κρίσιμα σημεία δικές μας λάθος επιλογές και κάποια περίεργα πράγματα που συνέβησαν δεν μας επέτρεψαν να διεκδικήσουμε βαθμό ή βαθμούς. Συγχαρητήρια στα κορίτσια κι από την επόμενη εβδομάδα ελπίζω να είμαστε όλοι μαζί για να είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα ματς»

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Κάναμε ένα καταπληκτικό πρώτο σετ, αλλά μετά κάναμε πολλά λάθη και δώσαμε το δικαίωμα στη Λαμία να ξαναμπεί στο ματς. Από τη στιγμή που έγινε το 1-1 ήταν ένα διαφορετικό ματς, ένα ντέρμπι και χαίρομαι που πήραμε το τρίποντο».

Διαιτητές: Κατσιούλης, Κουτσής, Παραρηρητής: Θεμελής, ΕΠόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.