12 Κοκκινάκη Ειρήνη Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 22 26 84,6 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Ηλυσιακός 57 32 97 33,0 % 5 6 5 22 69 31,9 % 14
Ολυμπιακός ΣΦΠ 76 49 95 51,6 % 6 6 8 30 53 56,6 % 13
Την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στην Volleyleague πέτυχε ο Ολυμπιακός στα Ιλίσια. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με καλύτερη επίθεση (33%-52%) και υποδοχή (32%-57%) από τον Ηλυσιακό επικράτησε 3-0 σετ (24-26, 21-25, 12-25) σε αγώνα που άνοιξε την 8η αγωνιστική.

Ο νεοφώτιστος έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή κυρίως στο πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 24-23, αλλά οι «ερυθρόλευκες», πιο έμπειρες, πήραν το σετ με μπλοκ της Μεϊφιλντ στη Λιαρούτσου (24-24), άσσο της Χριστοδούλου (24-25) και κόντρα επίθεση (24-26). Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτη σκόρερ την Χίπε με 19π., ενώ 14 πρόσθεσε η εξαιρετική στην επίθεση Έμοντς (14/22 επιθέσεις, 64% αποτελεσματικότητα).

Διψήφιες για τη ομάδα του Ρούση που έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο σε εντός έδρας ματς του Ηλυσιακού ήταν οι Χριστοδούλου (11π.) και Γκρέκα (10π.). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος με 21 βαθμούς ενώ ο Ηλυσιακός, ο οποίος υπέστη την 6η του ήττα, είναι στην 9η θέση με 7.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Ηλυσιακός): «Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση που κάναμε, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Για εμάς ήταν μία πολύ καλή προπόνηση για τα δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν με Άρη και Αίαντα Ευόσμου».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ):
««Ήταν ένα ενδιαφέρον και αρκετά καλό παιχνίδι. Η νεανική ομάδα του Ηλυσιακού έπαιξε αρκετά καλά για σχεδόν δυο σετ. Ήταν κοντά στο σκορ αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία και πήραμε ακόμα μια νίκη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε ώστε να εμφανιζόμαστε κάθε φορά όλο και καλύτεροι ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας».

Διαιτητές: Τσιούλα, Μιχαήλογλου.

Παρατηρητής: Γεωργουλέας

Τα σετ: 0-3 (24-26, 21-25, 12-25)

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Γκρέκα 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Λιαρούτσου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Σωτηρίου 7 (6/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ.), Τζαλαλή 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ.) / Μανιατογιάννη (λ, 32% υπ.), Καπάτου, Μπέμπη (0/5 επ.), Χαμπηλομάτη 3 (0/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηκωνσταντά 3 (2/4 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Έμοντς 14 (14/22 επ., 29% υπ.), Ζακχαίου 8 (3/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μέιφιλντ 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ.), Χίπε 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (4/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 85% υπ.), Βλαχάκη 4 (4/11 επ., 75% υπ.).