11 Καλαφατάκη Αγγελική Αλλαγή 0 0 0 - 1 0 0 0 0 -
9 Κοκκίου Τόνια Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 9 16 56,3 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 85 41 139 29,5 % 7 5 15 49 84 58,3 % 24
ΓΣ Ηλιούπολης 93 57 155 36,8 % 8 8 8 49 78 62,8 % 20
Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη και πέμπτη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιάννη Παγανέλη επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου και σε συνδυασμό με την ήττα της Θέτιδας, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague γυναικών με 16 βαθμούς.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχες είχαν δύο σετ μπολ για να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (24-22), όμως η Ηλιούπολη με σέρβερ την Κομλένοβιτς «έτρεξε» σερί 0-4 και με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα (πάιπ) της Πότοκαρ, έκανε το 0-2 σετ με 24-26. Για τις νικήτριες, Πότοκαρ και Σπανού είχαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον ΑΟΜ, Ρόσας και Λιουτίκοβα είχαν από 19 και 17 πόντους.

Κώστας Σωτηρόπουλος (ΑΟ Μαρκοπούλου): «Στο δεύτερο σετ χάθηκε ευκαιρία όταν ήμασταν μπροστά στο σκορ με 24-22. Κάναμε κακή διαχείριση και γύρισε το σετ. Η κατάκτηση του τρίτου δυστυχώς δεν ήταν αρκετή για να πάρουμε κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση».

Γιάννης Παγανέλης (ΓΣ Ηλιούπολης): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά τον αγώνα και κρατήσαμε την τακτική μας. Στο δεύτερο σετ καταφέραμε να ανατρέψουμε το εις βάρος μας 24-22 αλλά αυτό μας επηρέασε στο τρίτο που μπήκαμε αρκετά χαλαρά και μας κόστισε. Στο τέταρτο επανήλθαμε στα στάνταρ μας και πήραμε τη νίκη».

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μεταξά.

Παρατηρητής: Ράπτης.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 24-26, 25-17, 17-25)

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Σωτηρόπουλος): Κνιέζεβιτς 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρόσας 19 (15/42 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 32% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/4 επ.), Διάλλα 10 (6/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαρινάκη 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 17 (12/50 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. - 30% άριστες) / Κόττα (λ, 74% υπ. - 39% άριστες), Γάκη (λ), Χατζηγρηγορίου, Καλαϊντζίεβα 5 (3/19 επ., 2 μπλοκ), Μπόκη.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Γκλιγκόροβιτς 6 (3/5 επ., 3 άσσοι), Σπανού 19 (19/46 επ., 65% υπ. - 19% άριστες), Κομλένοβιτς 12 (8/41 επ., 4 μπλοκ), Μαλουσάρη 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαϊντζάκη 8 (6/8 επ., 2 άσσοι), Πότοκαρ 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκίου (λ, 56% υπ. - 38% άριστες), Κανέλλου (λ), Καλαφατάκη, Φωκιανού.