10 Κονόμη Αρέτα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 18 31 58,1 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣ Άρης 88 43 120 35,8 % 11 7 8 37 105 35,2 % 30
Ολυμπιακός ΣΦΠ 113 56 122 45,9 % 7 13 19 36 74 48,6 % 25
Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Άρη στη Πυλαία για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague. Με πρώτη σκόρερ την νεοαποκτηθείσα Ελίζαμπεθ Χουντ (25π.) και με καλό σερβίς (13-7 οι άσσοι), μπλοκ (19-8) οι «ερυθρόλευκες» πήραν ρεβάνς για την ήττα τους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και πανηγύρισαν την 11η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στα μέσα του τρίτου σετ η Σάσκια Χίπε τραυματίστηκε στη γάμπα και τη θέση της πήρε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη, η οποία είχε 8 πόντους με 8/14 επιθέσεις. Σπουδαίο παιχνίδι και από την Λάουρα Έμοντς με 20 πόντους, εκ των οποίων οι 6 άσσοι τη γραμμή του σερβίς. Στους 13 σταμάτησε η Κατερίνα Γιώτα με 7 μπλοκ.

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με 0-1 σετ, αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με 2-1 με αιχμή του δόρατος τις Μοντάνιο (15π.) και Χουντιμά (16π.). Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, ισοφάρισε με 09-25 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδος ξεκίνησαν καλύτερα, κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν το δίποντο με 12-15.

Τάκης Φλώρος (ΑΣ Άρης): «Ήμασταν μέσα στο παιχνίδι αλλά στο τάι μπρέικ στο τέλος ήθελε αποφασιστικότητα. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση. Δεν παίρνεις εύκολα βαθμό από τον Ολυμπιακό, μένει όμως η πικρία γιατί στο 11-11 του τάι μπρέικ έπρεπε να ήμασταν πιο σκληροί».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Για ενάμιση σετ παίξαμε πολύ καλά, στην συνέχεια χάσαμε το ρυθμό μας και βρεθήκαμε πίσω στα σετ. Στο τέταρτο και πέμπτο σετ αντιδράσαμε, βρήκαμε το ρυθμό μας και τις λύσεις που χρειαζόμασταν και στο τέλος πήραμε τη νίκη. Είναι μια σημαντική νίκη στην αρχή του δεύτερου γύρου απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κρατάμε ότι η ομάδα βρήκε την δύναμη να κερδίσει ένα τέτοιο παιχνίδι και στο τέλος να παίξει καλά».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ισκάς.

Παρατηρητής: Τσοπάνογλου.

Τα σετ: 2-3 (14-25, 25-22, 28-26, 09-25, 12-15)

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 56 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Γουγούση 10 (8/23 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μεταξά 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Μοντάνιο 15 (15/36 επ. 22% υπ.), Τζούριτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουντιμά 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ.), Πήττα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Χίτζιου (λ, 46% υπ.), Ζωΐδου, Μπάκα (29% υπ.), Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (5/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Έμοντς 20 (11/28 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ.), Λαμπρούση 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 25 (21/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ.), Χριστοδούλου 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 58% υπ.), Βλαχάκη 8 (8/14 επ.), Ζακχαίου, Νομικού