11 Παπαδοπούλου Χαρά Αλλαγή 1 0 0 - 0 1 0 0 0 -

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΓΣ Ηλιούπολης 43 17 72 23,6 % 6 4 3 25 64 39,1 % 19
Ολυμπιακός ΣΦΠ 75 33 65 50,8 % 11 17 3 18 40 45,0 % 22
Χωρίς απώλεια βαθμού και σετ για τέταρτο αγώνα παρέμεινε ο πρωτοπόρος της Volleyleague, Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε και στην Ηλιούπολη με 3-0 σετ (25-16, 25-16, 25-11) την γηπεδούχο ομάδα.

Οι νταμπλούχες είχαν όπλο τους το σέρβις (17 άσσοι), με την Αμερικανίδα Νιέμερ να μετρά 6, ενώ η Λαμπρούση, η οποία ήταν εξαιρετική και στην επίθεση (11 πόντους με 87% αποτελεσματικότητα), πρόσθεσε 4. Η Ηλιούπολη δεχόταν πολύ εύκολα τον άσσο ενώ είχε πολλά προβλήματα και στην επίθεση (24% έναντι 47%).

Διαιτητές: Μαριδάκης-Αντωνόπουλος.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 16-25, 11-25)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τοτσίδου 4 (4/22 επ., 42% υπ.), Λιάγκη 8 (7/28 επ., 1 μπλοκ), Σαρακατσάνη 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ.), Λάβδα 2 (2 άσσοι), Αργυρίου 1 (1/4 επ.) / Σκυθιώτη (λ, 36% υπ.), Μπόκη, Χατζηγρηγορίου, Πανταζή, Γιαννακοπούλου 1 (1/2 επ., 33% υπ.), Καραγιαννίδου, Τσαβαλιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Νιέμερ 11 (4/16 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ.), Πολ 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/7 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2 άσσοι), Χίππε 7 (7/12 επ.), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι) / Κονόμη (λ, 40% υπ.), Νομικού 3 (3/4 επ.), Βλαχάκη 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 1 (άσσος).

Στην παρουσίαση των ομάδων, η πρώην διεθνής ακραία Μαρία Γκαραγκούνη, βράβευσε την MVP της 3ης αγωνιστικής, Αθανασία Λιάγκη, υπό το χειροκρότημα των 200 φίλων του βόλεϊ που βρέθηκαν στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Είπαν μετά το ματς…

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Ξέραμε ποια ομάδα είχαμε απέναντί μας αλλά δυστυχώς δεν προσπαθήσαμε όσο έπρεπε. Σίγουρα δεν θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα αλλά περίμενα να «γεμίσουμε» περισσότερο τα σετ. Είναι πολύ άσχημο να ξέρεις την έκβαση του αγώνα πριν καν ξεκινήσει αλλά εμείς, το επαναλαμβάνω έπρεπε να προσπαθήσουμε περισσότερο»

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός): «Πετύχαμε μια εύκολη νίκη και συνεχίζουμε. Δεν παίξαμε ποιοτικό βόλεϊ αλλά νομίζω ότι παίξαμε όσο σοβαρά χρειαζόταν για να πάρουμε τους τρεις πόντους».