VL Γυναικών (6η αγωνιστική): ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - Πανναξιακός ΑΟΝ 1-3 (stats)

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 95 55 143 38,5 % 9 5 14 47 92 51,1 % 21
ΑΟΝ Πανναξιακός 100 53 154 34,4 % 7 11 14 40 87 46,0 % 22
Ο Πανναξιακός με φοβερή εμφάνιση της Έλεν Αμαράλ και της Κρίστιν Μίλεν επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στο κλειστό των Μεσογείων, για την 6η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου από το 2013 που ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην έδρα της ομάδας των Μεσογείων και μετράει 7 συνεχόμενες νίκες.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό θετικό αποτέλεσμα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες για τον Πανναξιακό και πρώτο μακριά από τη Νάξο. Οι φιλοξενούμενες έφθασαν τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ το Μαρκόπουλο που γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα του παρέμεινε στους 7.

Κλειδί του αγώνα για τον Πανναξιακό η ανατροπή στο τρίτο σετ, όταν το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 24-20. Με τα σερβίς της Εσθονής Κριστίν Μίλεν ο Πανναξιακός «έσβησε» τα 4 σετ μπολ και με την ίδια να πετυχαίνει άσσο, διαμορφώθηκε το 26-24 και το 2-1 σετ.

Η Βραζιλιάνα Αμαράλ Έλεν με 23 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, με την Κριστίν Μίλεν να προσθέτει άλλους 20. Για τις γηπεδούχες η Έλενα Τσβίγιοβιτς είχε 21 και η Ασημίνα Νικολογιάννη σταμάτησε στους 17.

Διαιτητές: Ονόπας, Οικονόμου Μ..

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων  και του Πανναξιακού προήλθαν από 11 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-22, 24-26, 21-25)

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 8 (4/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 17 (14/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 42% άριστες), Κνέζεβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσβίγιοβιτς 21 (19/40 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 37% άριστες), Τσιτσιγιάννη 13 (11/38 επ., 2 μπλοκ), Μαρινάκη 11 (6/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Κόττα (λ, 42% υπ. - 31% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Παπαδοπούλου 1 (1/2 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Τζανάκη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Μίλεν 20 (17/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Αμαράλ 23 (18/50 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Παπαδοπούλου 7 (4/7 επ., 3 άσσοι), Ρουέντα 7 (4/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Μαλουσάρη 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 12 (8/20 επ., 4 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 45% υπ. - 13% άριστες), Ιωάννου, Γιαννέλου 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ).

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (ΑΟ Μαρκοπούλου): «Είμαστε δυσαρεστημένοι από το αποτέλεσμα και χάσαμε μεγάλη ευκαιρία. Ειδικά στο τριτο σετ με 24-20 δεν γίνεται να το χάνεις, ενώ το τέταρτο σετ ήρθε ως αποτέλεσμα του προηγούμενου σετ. Πάντως παίξαμε καλά σε γενικές γραμμές. Δεν είναι μόνο θέμα η απειρία, αλλά φοβόμαστε να νικάμε σε ορισμένες περιπτώσεις. Θα κρατήσουμε τα θετικά, θα διορθώσουμε τα αρνητικά μας στοιχεία για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδι που έρχονται».

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τον χαρακτήρα που βγάλαμε, ειδικά στο τρίτο σετ. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες είχαμε ανάγκη από μία νίκη και ειδικά σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι του Μαρκόπουλου. Το τρίτο σετ ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα, αλλά ακόμα έχουμε πολλά πάνω και κάτω στην απόδοσή μας. Αυτό είναι και το κύριο μέλημά μου, να έχουμε διάρκεια στην απόδοσή μας και να ξέρουμε τι βόλεϊ μπορεί να παίξει ο Πανναξιακός σε κάθε παιχνίδι».