18 Λάβδα Ευανθία Αλλαγή 0 0 0 - 1 0 0 0 0 -
9 Ξηντάρα Εβίτα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 5 17 29,4 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΣ Άρης 103 60 154 39,0 % 8 8 9 50 95 52,6 % 26
ΑΣΠ Θέτις 110 64 144 44,4 % 13 10 11 56 96 58,3 % 25
Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ στην έδρα του Άρη πανηγύρισε η Θέτιδα Βούλας, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης Θέτιδα και Άρης βρισκόντουσαν σε απόσταση δύο βαθμών, με την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη να φθάνει τους 25, αφήνοντας στους 22 τις «κιτρινόμαυρες», στη μάχη των δύο ομάδων για την είσοδό τους στην τετράδα του πρωταθλήματος. Η Θέτιδα έχει νικήσει και στις δύο φετινές αναμετρήσεις τον Άρη και θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Θέτιδα προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως ο Άρης ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται με 20-12, όμως οι γηπεδούχες με τα σερβίς της Βέριτσα Σίμιτς πέρασαν μπροστά με 22-20. Η Θέτιδα μείωσε σε 22-21 και ο Γιάννης Νικολάκης πέρασε στο ματς την Μαριεύη Ζούρου για το σερβίς, με την νεαρή ακραία να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή βοηθώντας την ομάδα της να προηγηθεί με 24-22. Το σετ έληξε με 25-23 μετά από επίθεση της Κωνσταντίνας Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 19-15, όμως μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Νικολάκη η Θέτιδα αντέδρασε και προηγήθηκε με 21-20 μετά από μπλοκ της Αναστασίας Γεωργιαδου στην Τέιλορ Άγκοστ. Η Αμερικανίδα ακραία του Άρη έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα της με 23-22, η Βλαχάκη αστόχησε σε επίθεση και η Σίμιτς έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, το 5-4 του Άρη έγινε 9-5 για τη Θέτιδα με τα σερβίς της Κωνσταντίνας Δρακουλίδου να βάζουν δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή. Οι αθλήτριες του Γιάννη τσαϊρέλη δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και η Ριντ τέλειωσε το παιχνίδι για το 15-12.

Στο 13-08 του τάι μπρέικ, η Ειρήνη Τσομπανίδου σε προσπάθεια για μπλοκ προσγειώθηκε άτσαλα και αποχώρησε από την αναμέτρηση κουτσαίνοντας. Τη θέση της στο κέντρο πήρε η Τάνια Κιουτσιούκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Παπακοσμάς.

Τα σετ:2-3 (18-25, 25-22, 23-25, 25-23, 12-15)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Κιουτσιούκη 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Άγκοστ 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 27% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Σίμιτς 25 (20/54 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 54% υπ. - 32% άριστες), Πετρινόλη (λ), Πήττα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 2 (2/3 επ.).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (18/42 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 38% άριστες), Γεωργιάδου 10 (6/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ριντ 18 (16/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 47% άριστες), Δρακουλίδου 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 21 (18/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουντιμένκο 9 (3/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. - 18% άριστες), Σιρίνινα, Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα.

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Η προσπάθεια που κάναμε δεν έφερε τη νίκη. Θεωρώ πως δεν είχαμε την ίδια διάθεση όλη η ομάδα και δεν το πιστέψαμε όσο έπρεπε ότι μπορούσαμε να το πάρουμε».

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Ήταν μία πολύ καλή νίκη για την ομάδα μου. Κρατήσαμε την ψυχραιμία μας κυρίως όταν έγινε η ανατροπή στο τρίτο σετ, με τον Άρη να μπαίνει πολύ δυνατά. Από εκεί και πέρα ήταν ανοιχτό παιχνίδι και δεν πορώ να πω ότι είχε μεγάλη ποιότητα, αλλά αυτό που έχει σημασία τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι η νίκη, η οποία μας βοηθάει για τη συνέχεια του δευτέρου γύρου».