10 Μουστάκη Στέλλα Λίμπερο 0 0 0 - 0 0 0 13 35 37,1 %

ΠΟΝΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΛΟΚ ΥΠΟΔΟΧΗ ΛΑΘΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ
Σύνολο Πόντος Σύνολο Ποσοστό Λάθος Άσος Μπλοκ Πόντος Καλή Σύνολο Ποσοστό Πόντος από Λάθος Αντιπάλου
ΑΟΝ Πανναξιακός 99 57 137 41,6 % 13 8 9 36 71 50,7 % 25
ΑΟΦ Πορφύρας 86 37 115 32,2 % 7 9 3 35 79 44,3 % 37
Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πανναξιακό ο οποίος παρά τα πολλά λάθη που έκανε νίκησε 3-1 σετ τον Πορφύρα στο ΔΑΚ Νάξου για την 10η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου πήρε με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ από τον αντίπαλό της και στο τρίτο βρέθηκε να έχει δύο ματς μπολ (24-22). Όμως, δύο λανθασμένες επιλογές της Ντάλτον και δύο πόντοι από επίθεση του Πορφύρα ανέτρεψαν τα δεδομένα για την Πειραϊκή ομάδα που μείωσε στα σετ και μπήκε στο ματς. Το τέταρτο σετ ήταν ανατρεπτικό.

Ο Πορφύρας μπήκε φουριόζος, με ψυχολογία από το κερδισμένο τρίτο σετ, και με σέρβερ την Ράπτη, η οποία σημάδεψε στην υποδοχή  Διώτη και Ιακωβίδου, προηγήθηκε με 7-0. Οι γηπεδούχες, με την Μπράουν στο σερβίς, κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στους 2 πόντους (9-11) και με σερί 6-0 πήραν προβάδισμα 15-11. Ο Πορφύρας αντέδρασε, μείωσε στον πόντο (16-15) και το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος με τον Πανναξιακό να πανηγυρίζει το έκτο τρίποντο του σε 9 ματς.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 24-26, 25-23)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη 22 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Κάλτερ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 11 (6/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντάλτον 14 (11/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σεφεριάδου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μπράουν 13 (10/16 επ., 3 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.), Νούσια 8 (5/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.).

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 11 (8/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.), Κομλένοβιτς 14 (14/39 επ.), Φωτεινού 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Κελεσίδη 2 (2/5 επ.), Δραγουμάνου 10 (8/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.) / Μουστάκη (λ, 37% υπ.), Λιάρου (λ), Κωνσταντέλου 1 (άσσος), Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Είπαν για το ματς...

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): «Παρά το γεγονός ότι ο Πορφύρας έκανε πολύ καλή προσπάθεια, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το αντίπαλο, νομίζω ότι το αποτέλεσμα εξαρτιόταν από την δική μας συγκέντρωση και συνέπεια. Η νίκη ήρθε τελικά με άγχος αλλά νομίζω ότι συνολικά την αξίζαμε. Το σημαντικό για την ομάδα μου, είναι ότι έχουμε πάρει 6 καθαρά τρίποντα σε 9 παιχνίδια».

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς αλλά με αρκετά σκαμπανεβάσματα. Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση αλλά όχι από το αποτέλεσμα. Πρέπει επιτέλους τις καλές εμφανίσεις να τις αξιοποιούμε και να παίρνουμε βαθμούς».