Stat tips μετά από εννέα αγωνιστικές

Στατιστικά ,

Η στατιστική αποτίμηση μετά τις εννέα αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών.

1. Την 9η αγωνιστική οι Μακεδόνες στο παιχνίδι με τον Άρη είχαν το 2ο καλύτερο ποσοστό τους για φέτος στην επίθεση με 51,28% (40/78). Η 1η ήταν την 7η αγωνιστική στη νίκη επί του Πανναξιακού με 32/59 54,24%

2. Από τα 4 σετ που παίχτηκαν την 9η αγωνιστική το καλύτερο ποσοστό στην επίθεση ήταν στο 3ο σετ με 17/26 65,38% και το είχαν οι Μακεδόνες. Στο ίδιο σετ ήταν και το χειρότερο ποσοστό στην υποδοχή με 5/18 27% πάλι από τους Μακεδόνες.

3. Δεκατρία (13) μπλοκ έκανε η Θήρα στην Ηλιούπολη επί της τοπικής ομάδας που είναι η 2η καλύτερη επίδοση μετά τα 21 που είχε την 2η στον Εύοσμο κόντρα στον Αίαντα

4. Ο Πανναξιακός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 στην Κόρινθο είχε 16 χαμένα σέρβις που ήταν τα περισσότερα της 9ης . Ισοφάρισε την χειρότερη επίδοση της χρονιάς που είχαν οι Μακεδόνες την 2η , η Κόρινθος την 3η και ο Αίας την 5η . Όλες οι προηγούμενες όμως ήταν σε παιχνίδια που πήγαν σε παραπάνω από 3 σετ.

5. Η Μέρκοβα της Θήρας πέτυχε την καλύτερη επίδοση της με τους 27 πόντους στο παιχνίδι με την Ηλιούπολη. Είναι το 2ο σερί ματς που έχει πάνω από 20 πόντους.

6. Με 10/23 επιθέσεις και 43,5% ποσοστό η Δραγουμάνου του Πορφύρα πραγματοποίησε στο ματς με τον Ηρακλή Κηφισιάς την καλύτερη της επίδοση για φέτος.

7. Η Ντάλτον του Πανναξιακού είχε 17 πόντους με την Κόρινθο που είναι οι περισσότεροι σε αγώνα της στο πρωτάθλημα.

8. Στο 2ο σετ είχαμε 2 αθλήτριες που πέτυχαν τους περισσότερους πόντους στα 4 σετ που παίχτηκαν την 9η αγωνιστική. Η Μέρκοβα και η Σιμόν είχαν από 10 πόντους, η μεν Μέρκοβα με 9/18 επιθέσεις και 1 μπλοκ, η δε Σιμόν με 10/12 83,3% επιθέσεις.

9. Είναι η 3η φορά που η Μάρα Ράπτη του Πορφύρα έχει 4 άσσους σε παιχνίδι. Πέρα από την 9η αγωνιστική και τη νίκη επί του Ηρακλή Κηφισιάς, ήταν την 3η στην ήττα από τους Μακεδόνες και την 4η , πάλι στην ήττα από την Ηλιούπολη.

10. Η Καλαντάτζε του Πανναξιακού στο ματς της 9ης αγωνιστικής στην Κόρινθο είχε 5 μπλοκ. Τον ίδιο αριθμό μπλοκ είχε και στα παιχνίδια με τον Ηρακλή στην Κηφισιά (2η) και με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη (5η)