Volley League γυναικών (Πρώτος ημιτελικός): Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3

VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ,

Το μπρέικ στην ημιτελική σειρά με την Α.Ε.Κ. έκανε ο Παναθηναϊκός με 3-1 σετ στο κλειστό «Απόστολος Κόντος» στην Νέα Φιλαδέλφεια, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει το αβαντάζ της έδρας και θα έχει την ευκαιρία στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Σάββατο (22/4, 21.00) να διπλασιάσει τις νίκες του και να προκριθεί στους τελικούς για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Αν η Α.Ε.Κ. κάνει και αυτή το μπρέικ, η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι πάλι στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο πρώτο σετ από νωρίς, με τις Μέντιτς και Ανθούλη να δημιουργούν πολλά προβλήματα σε επίθεση και μπλοκ. Το 7-10 έγινε 7-15 για τις πράσινες και παρά την αλλαγή της ΑΕΚ με την Καλντερόν να περνάει στη θέση της Βλαχάκη στα άκρα, οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 11-25.

Στο δεύτερο σετ η Α.Ε.Κ. αντέδρασε και μετά το 5-7 του Παναθηναϊκού, η Ένωση έτρεξε σερί 5-0 για το 9-7, έχοντας τέσσερα μπλοκ σε αυτό το διάστημα (2 από Καλαντάτζε, 1 από Σίλβα και Κωνσταντινίδου). Το 12-10 έγινε 19-10, για να έρθει λίγο αργότερα η ισοφάριση σε 1-1 σετ με 25-14.

Το τρίτο σετ ήταν αντιγραφή του πρώτου, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά από το ξεκίνημα διαφορά ασφαλείας (2-6, 3-7) για να φτάσει και σε διψήφιο αριθμό μετά από άσσο της Μέντιτς που διαμόρφωσε το 6-17. Με επίθεση της Ανάε έγινε το 15-25 για το 1-2 σετ υπέρ των πρασίνων.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει συνεχώς προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-15, 13-17, 16-20) και την Α.Ε.Κ. να αντιδρά με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Κουλίκοβα που έφεραν το σετ στον πόντο (19-20). Η Παπαφωτίου με έξυπνο πέρασμα πήρε το side out για το 19-21, η Ανάε στην κόντρα επίθεση έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (19-22), ενώ πάλι η Παπαφωτίου κέρδισε τον πόντο για το 19-23. Η Σίλβα στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ για το 19-24, η Κουλίκοβα μείωσε σε 20-24 αλλά η Ανάε στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 20-25 για το 1-3 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Οικονόμου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 8-16, 10-21, 11-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-14
3ο σετ: 4-8, 6-16, 11-21, 15-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (11-25, 25-14, 15-25, 20-25) σε 94'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ):
Νίζετιχ 12 (11/35 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 38% άριστες), Καλαντάτζε 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/3 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 16 (12/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 64% υπ. - 33% άριστες), Ξηντάρα, Καλντερόν 10 (10/20 επ., 22% υπ. - 11% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (10/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. - 32% άριστες), Γκρότους 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες, Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 21 (18/35 επ., 3 μπλοκ), Κρος 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Μέντιτς 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά, Μερκούρη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Η αλήθεια είναι ότι δεν έπαιξε τόσο καλά ο Παναθηναϊκός αλλά παίξαμε εμείς άσχημα. Πρέπει να μάθουμε πολλά από αυτό το παιχνίδι και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο δεύτερο παιχνίδι».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα πάρα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι όπως το περιμέναμε άλλωστε εξαρχής. Κάναμε ένα βήμα όμως από αυτή κιόλας τη στιγμή πρέπει να το ξεχάσουμε και να προσγειωθούμε στο έδαφος. Τίποτα δεν είναι δεδομένο και εμείς πρέπει να παρουσιαστούμε με την ίδια δυναμική στο ματς του Σαββάτου για να μπορέσουμε να περάσουμε στους τελικούς».